Помилка «не вдалося налаштувати або завершити оновлення Windows»: причини і рішення

Незважаючи на те, що багато досвідчених користувачів до необхідності оновлення операційної системи Windows ставляться з більшою часткою скепсису і недовіри, безглуздо заперечувати, що в ряді випадків своєчасна актуалізація компонентів Windows може виявитися кращим засобом профілактики. З виходом у світ десятої версії основного продукту Microsoft весь процес оновлення став більш автоматизований, що істотно полегшило «праця» користувачів, а й призвело до виникнення великої кількості різних помилок, пов'язаних безпосередньо зі скачуванням і установкою компонентів системи. В рамках даної теми мова піде про причини виникнення і способи вирішення помилки під назвою «Не вдалося налаштувати або завершити оновлення Windows».

Виправлення помилки оновлення Windows.

Причини та рішення

Отже, помилка проявляється в досить звичною формою (щодо даного процесу) - користувач натиснув на кнопку «Оновити і Завершити роботу», дочекався 100% завантаження, перезавантажив або заново включив комп'ютер і побачив повідомлення про невдалу спробу завершити процедуру оновлення.

Подальші розвиток подій залежить від того, чи пропонується операційною системою відкотити зміни (і успішно завершити відкат) або комп'ютер йде в циклічну перезавантаження. Варто звернути увагу, що навіть якщо комп'ютер постійно перезавантажується, це ще не говорить про те, що відкат змін не здійснюється. Іноді повідомлення «Не вдалося налаштувати або завершити оновлення Windows» може з'являтися і на третю, і на п'яту перезавантаження. Тому вкрай не рекомендується втручатися в цей процес, навіть якщо на це йде години чекання, поки не стане достовірно відомо, що помилковий процес незворотній.

«Причинно-наслідковий зв'язок» в даній проблемі піддається визначенню досить складно. Справа в тому, що від виникнення збоїв з оновленням операційної системи ніхто не застрахований, незалежно від того, наскільки потужний або наскільки слабкий комп'ютер. У більшості випадків основним фактором є нестабільне інтернет-з'єднання та / або некоректна завантаження файлів. Відповідно, і винуватцем тут, здебільшого, буде сама компанія Microsoft, але хто ж у цьому зізнається. Саме тому ключовим завданням при вирішенні даного питання є відкат змін з подальшим повторним запуском скачування і установки всіх необхідних файлів.

Рішення

Як вже було сказано вище, існує кілька варіантів розвитку подій, від яких і варто відштовхуватися, роблячи конкретні кроки по поверненню працездатності Windows:

  1. «Операційна система не завантажується» - циклічна перезавантаження або багатогодинне зависання на одному етапі.

Як і в рішенні будь-який інший помилки, пов'язаної з неможливістю належним чином завантажити ОС для того щоб потрапити на робочий стіл, потрібно завантажувальний носій з образом Windows або будь-яким LiveCD. Зробити подібний завантажувальний носій нескладно, але для цього знадобиться комп'ютер з робочою системою. Створити її необхідно в будь-якому випадку, так як це зобов'язання продиктовано сучасної необхідністю завжди мати під рукою справний комп'ютер. Крім того, маючи дану страховку, працюється легше і спокійніше. Отже, повертаючись до суті питання, після того, як завантажувальний носій буде вставлений у відповідний порт на материнській платі, включіть комп'ютер і зробіть наступне:

  • Відкрийте «BIOS» і виставите в якості пріоритетного варіанту завантаження, згадану флешку / диск або скористайтеся «Boot Menu».
  • Дочекайтесь появи першого вікна установника (де пропонується вибрати мовні налаштування) і натисніть клавіші «Shift + F10».
  • Відкриється консоль командного рядка, в якій необхідно виконати наступні команди:
    • «Diskpart» - активує утиліту для роботи з розділами диска.
    • «List Volume» - необхідна для відкриття списку, наявних томів.

Виконання даної команди необхідно для того щоб визначитися, яка цифра присвоєна системному розділу диска, так як буквене значення може відрізнятися від того, що зазначено при штатній завантаженні системи.

  • «Exit» - для закриття утиліти «diskpart».
  • «Ren c: \ windows \ SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old» - для зміни розширення каталогу «SoftwareDistribution», що необхідно для того, щоб Windows не зміг звернутися до її вмісту.

Це зробити необхідно, так як проблему, яка розглядається викликає один або кілька файлів оновлення, які системою за замовчуванням поміщаються саме в цю папку. Також не зайвим буде виконати команду - «sc config wuauserv start = disabled» для тимчасової деактивації «служби Windows Update».

Після виконання вищеописаних дій закрийте консоль командного рядка і перезавантажте комп'ютер. Завантаження повинна пройти коректно в штатному режимі. Якщо вам вдалося потрапити на робочий стіл, то буде потрібно знову включити «Центр оновлення», для цього натисніть «WIN + R» і введіть «services.msc», після чого:

  • Серед списку служба знайдіть «wuauserv».
  • Натисніть на неї правою кнопкою мишки і відкрийте «Властивості».
  • У вікні, в рядку «Тип запуску» встановіть «Вручну», натисніть «ОК» і закрийте вікно «Служби».

Після виконання даного етапу не перезавантажувати ПК, а перейдіть до наведеної нижче пункту.

  1. «Робочий стіл прогружаются» - другий, раніше анонсований сценарій має рішення, яке є безпосереднім продовженням першого.

Ключовий момент - це очищення папки «SoftwareDistribution», яка після виконання вищенаведеної команди, стала в якійсь мірі непомітною для Windows. Просто видаліть всю папку і перезавантажте комп'ютер, і система самостійно проведе завантаження і створення всіх необхідних для її роботи компонентів.

висновок

У більшості випадків описаних вище дій достатньо для вирішення розглянутої ситуації, але якщо помилка зберігається навіть після повторного скачування файлів, то, можливо, проблеми носять більш серйозний характер і пов'язані не з самими файлами, а з інструментами, які проводять їх установку. Для того щоб перевірити, чи дійсно так йдуть справи, можна скористатися штатними діагностичними засобами:

  • Відкрийте панель управління і виберіть параметр перегляду «Великі значки» або «Дрібні значки».
  • Знайдіть розділ «Усунення неполадок» і відкрийте його.

  • Натисніть на «Перегляд всіх категорій».

  • І серед усіх представлених категорій знайдіть два пункти:
    • «Центр оновлення Windows».
    • «Фонова інтелектуальна служба передачі BITS».
  • По черзі виконайте сканування і дотримуйтесь наведеними там рекомендацій.

Діагностика може зайняти досить тривалий час, тому слід набратися терпіння і все-таки дати штатним утилітам зробити свою роботу.