Як вибрати між планшетом і ноутбуком

Сучасні технології диктують свої правила, відправляючи застарілі девайси в забуття і розширюючи ринок електроніки інноваційними пристроями. При цьому затребуваність багатьох технічних засобів, що знаходяться на піку популярності на початку 2000-х не дозволяє витіснити їх, незважаючи на появу більш просунутих побратимів. До довгожителів, які актуальні і сьогодні, відносяться і ноутбуки. Вони сильно еволюціонували за десятиліття свого існування, але на даний момент чималу конкуренцію їм склали планшети, що поєднують в собі функції ноутбука і смартфона, тим самим пропонуючи безліч можливостей при своїх компактних габаритах. Мобільність і висока продуктивність - головні параметри, що визначають сьогодні вибір пристрою.

Правильний вибір: планшет або ноутбук?

Гарними характеристиками може мати як планшет, так і ноутбук, але відмінності в можливостях девайсів все ж існують, починаючи з зовнішніх даних, закінчуючи програмним забезпеченням і при певних умовах між ними просто величезна різниця. Виробники сучасних пристроїв з кожним роком прагнуть зробити їх якомога більш широкопрофільними, оснащуючи новими можливостями, і при цьому, чим менше габаритний корпус вміщує в собі міць високотехнологічного «заліза», тим краще.

Планшет і ноутбук - принципово різні пристрої і їх не можна поставити на одну полицю, вибір більшою мірою залежить від цільового призначення в кожному конкретному випадку. По-хорошому у сучасного користувача в арсеналі відразу кілька девайсів, відведених під різні завдання, але якщо бюджет обмежений і планується покупка тільки одного з пристроїв, користувачі нерідко переймаються питанням, що ж краще придбати. Щоб визначитися з вибором, слід розглянути переваги використання кожного з пристроїв і визначити мету покупки.

Чим планшет краще ноутбука

Планшету на даному етапі його еволюції поки не можна привласнити статус повноцінного портативного комп'ютера, незважаючи на пристойну «начинку» в ряді моделей, але на питання, чи може планшет замінити ноутбук - відповідь буде відрізнятися в залежності від того, під які завдання планується використання девайса. Так, для деяких користувачів дійсно компактний, але функціональний апарат зможе стати відмінною альтернативою комп'ютера, якщо всі вимоги користувача до пристрою задоволені. Позитивні сторони планшета:

 • Мобільність. Сучасні планшети можуть мати досить потужну «начинку», при цьому укладену в тонкий корпус. Завдяки компактності і легкості девайсів носити їх з собою можна практично завжди, тоді як у випадку з ноутбуком доведеться обзавестися сумкою для транспортування пристрою, вага якого до того ж зазвичай близько двох кілограм або більше. Ще один момент, ніж планшет вигідно відрізняється від ноутбука - це більш тривалий час автономної роботи.
 • Якість екрану. В сучасних планшетах (маються на увазі пристрої середньої цінової категорії і класу преміум) використовуються дисплеї з рівнем якості екранів смартфонів, значно відрізняються в кращу сторону від матриць моніторів ноутбуків. При цьому цінник планшета може бути в два рази нижче вартості ноута.
 • Вбудовані камери. Зазвичай планшети за аналогією зі смартфонами оснащені двома камерами - основною і фронтальною, що дозволяє фотографувати і знімати відео. Звичайно, якість залежить від рівня оснащення, але найчастіше планшет за середньою ціною знімає цілком пристойно, в той час як камера ноутбука підходить хіба що для відео дзвінків за допомогою додатків на зразок Скайпу.

 • Швидкий доступ і швидкість роботи. Планшети відрізняються високою швидкістю включення / відключення, а з сплячого режиму виходять миттєво натисненням кнопки, що забезпечує швидкий доступ до функціоналу пристрою. Завдяки управлінню через сенсорний екран пальцями або стилусом можна набагато швидше виконувати різні дії, а мобільні операційні демонструють вищу продуктивність.
 • Операційні системи. Для планшетів використовуються мобільні системи, найчастіше, такі як Android, iOS. Вони відрізняються якісною збіркою, якщо мова йде про офіційні продуктах, а їх можливості можна значно розширити за допомогою утиліт з магазинів пріложній. ОС Windows на планшетах можна зустріти набагато рідше. Управління мобільними операційками виконується через сенсорний екран.
 • Надійність додатків. Завантажуючи програми та ігри з офіційного магазину додатків (Google Play, App Store, Microsoft Store) на мобільний девайс, можна не переживати про віруси, як у випадку зі скачуванням софта з різних ресурсів (іноді дуже сумнівних) з мережі інтернет. Процедура установки і деінсталяції ПО виконується просто. На ноутбуці, щоб завантажити або видалити деякий софт, потрібно постаратися, причому неправильне видалення може призвести до конфліктів і збоїв.
 • Стійкість конструкції до пошкоджень. Звичайно, сказати, що планшет зовсім не схильний до механічних пошкоджень, не можна, але в порівнянні з ноутбуком по даному параметру він виграє. Удари або падіння планшет зазвичай переживає нормально, а для ноутбука такі випробування можуть виявитися фатальними.
 • Заміна кількох пристроїв. На планшеті дуже зручно читати, тому він запросто може замінити електронну книгу. Також при необхідності девайс зможе попрацювати в якості цифрової рамки.
 • GPS-навігатор. У планшетах нерідко реалізований модуль GPS, завдяки якому пристрій може використовуватися як навігатор. З підтримкою 3G зручно качати карти з мережі.
 • Вартість. Найчастіше планшетний комп'ютер обійдеться дешевше за ціною, ніж ноутбук. При цьому тут все залежить від бренду, моделі і оснащення.

Планшет перевершує за деякими параметрами, але за іншими все ж поступається ноутбуку. Так, для багатьох користувачів найважливішим елементом девайса є клавіатура. Сенсорна може і годиться для певних завдань, але аж ніяк не для всіх, тим більше, коли мова йде про професійну діяльність, пов'язану з активним використанням пристрою введення. Сьогодні на догоду тим, хто спантеличується, що краще придбати, ноутбук або планшет з клавіатурою, на ринку з'явилися планшети-трансформери, які вже більш конкурентоспроможні в цьому плані, ніж звичайні планшетники. Завдяки стрімко розвиваються технологій кордону між ноутбуком і планшетом все більше стираються, але, незважаючи на сильні позиції на ринку електроніки, говорити про те, що планшет зможе з легкістю замінити портативний комп'ютер поки все ще рано.

Чим ноутбук краще планшета

Продовжуючи тему, тепер розглянемо докладніше, чому планшет не може стати повноцінною заміною ноута. Перевагами ноутбука є такі якості:

 • Діагональ екрану. Даний параметр часто не менш важливий, ніж потужність пристрою. У ноутбуках діагональ дисплея досягає 19 см, тоді як планшети зазвичай мають екрани діагоналлю до 10 см, зустрічаються і більше, але вартість таких пристроїв буде набагато вище. Для більшості завдань зручніше використовувати девайс з великим екраном. Так, ноутбук цілком може замінити стаціонарний комп'ютер, але планшет з даного пункту явно програє.
 • Пристрої введення інформації (клавіатура, миша, тачпад). Ноутбук набагато більш оснащений, ніж планшет і сперечатися з цим складно. У числі головних переваг - наявність повноцінної клавіатури, чого не скажеш про пристрої з сенсорним екраном. Так, можна придбати планшет і підключити до нього клавіатуру, але це рішення буде вдалим лише в окремих випадках. Людині, який працює за комп'ютером недостатньо мініатюрної клавіатури, часто дуже незручною, а друкувати доводиться в багатьох сферах діяльності. До того ж мінусом використання окремого пристрою введення є неможливість регулювання кута нахилу екрану, що дуже важливо при роботі. Ще одним важливим пристроєм введення є миша. Користуватися тачпадом, панеллю, яка є мишею в ноутбуках не завжди зручно, але додатково підключити до ноутбука не складає ніяких проблем. Про планшет не скажеш того ж, тому їх власникам доводиться обходитися без мишки, управляти девайсом пальцями і стилусом, а набирати текст голосом або за допомогою віртуальної клавіатури. Таким чином, працювати з серйозними програмами, редакторами та іншим софтом краще на ноутбуці, тоді як для інтернет-спілкування, деяких ігор і подібного проведення часу в мережі підійде і планшет.

 • Широкий спектр виконуваних завдань. Це одна з тих головних характеристик, ніж планшети серйозно відрізняються від ноутбуків. Технічне оснащення портативного девайса передбачає виконання практично будь-яких дій. За складністю завдань, що виконуються на сучасних моделях, ноутбуки відповідають можливостям стаціонарних ПК і підходять для професійної діяльності різних напрямків, в цьому плані різниця між планшетом і ноутбуком величезна. Навіть якщо виконувати деякі трудомісткі завдання мобільному девайсу під силу, тимчасові витрати будуть недоцільні. Ще одна можливість, притаманна ноутбуків - запис дисків. Не кожному користувачеві це потрібно, але багатьом потрібно.
 • Об'єм вбудованої пам'яті пристрою. Який би диск ні встановлено на ноутбуці, жорсткий або SSD, місця можуть запропонувати значно більше, ніж внутрішня пам'ять планшетів. Незважаючи на можливість зберігання великих обсягів інформації в хмарі, не всім підходить такий варіант.
 • Можливість підключення зовнішніх пристроїв. Завдяки численним інтерфейсів підключення і сумісності ноутбука з різними пристроями, під'єднати до девайсу можна принтер, сканер, МФУ, акустичну систему, монітор, телевізор та іншу техніку. Деякі планшети теж надають таку можливість, але при цьому вони взаємодіють з обмеженим асортиментом пристроїв, і то за умови наявності Wi-fi у підключається об'єкта або з використанням перехідників. Ноутбука же не потрібні ніякі «милиці», щоб виконати без ускладнень такі прості завдання.
 • Використання флешки. Що стосується портів USB, то вони на ноутбуках реалізовані в достатній кількості, тоді як планшети обділені цією можливістю, лише деякі з них можуть підтримувати взаємодію з флешками, і то з використанням OTG-кабелю.
 • Операційні системи. Продуктивність і функціональність ОС для ноутбуків реалізована на високому рівні. Девайси працюють на операційних системах Windows, Linux і MacOS. Функціонал комп'ютерної ОС буде значно ширше, до того ж працювати в звичному середовищі користувачам легше.

 • Програмне забезпечення. Софта для популярних операційних систем, зокрема Windows, розроблено дуже багато, тому в інтернеті без праці можна знайти програми для будь-яких завдань. Мобільні ОС набагато молодше, тому асортимент додатків для них не настільки великий, також часто версії мобільного ПЗ не зовсім вдало адаптовані, та й користуватися програмами, спочатку розробляються для комп'ютерів, на планшеті не дуже зручно. Крім того, важкий професійний софт з розширеним функціоналом дуже вимогливий і не доступний для мобільних пристроїв.

Що вибрати планшет або ноутбук

Підбирати пристрій, знаючи його можливості, слід однозначно з урахуванням власних потреб. Так, визначивши мету покупки, ви відразу ж отримаєте відповідь на питання, що краще купити, планшет або ноутбук. Залежно від виконуваних завдань може ідеально підійти той чи інший девайс. Незважаючи на той факт, що планшети більш сучасні пристрої, скидати з рахунків ноутбуки поки рано. Це ідеальний варіант для будинку, оскільки ноут може з легкістю замінити стаціонарний комп'ютер, а при необхідності його можна взяти з собою, адже він все ж є портативним ПК і не прив'язаний до місця, як комп. Працювати на пристрої з великим оснащенням і комп'ютерної операційною системою набагато зручніше, багато професійні програми підтримуються тільки такими ОС і споживають чимало ресурсів.

У деяких випадках для роботи потрібно мати дуже потужний ноутбук або комп'ютер, так що не підійде навіть девайс середнього рівня, не кажучи вже про планшет, який не призначений для подібного використання. Те ж саме можна сказати про вибір пристрою для геймера, навряд чи адепти комп'ютерних ігор будуть задовольнятися можливостями планшетника, хоча останні моделі пристроїв і вражають характеристиками і для деяких з них тепер доступний цілком пристойний ігровий софт рівня консолей. Для студента або школяра в ряді випадків може бути досить планшета, але частіше за все навчання можна порівняти з тією ж роботою, де потрібно багато друкувати, працювати в різних програмах і т. Д., Тому тут краще підійде ноутбук.

Для людей, що не уявляють життя без інтернету, соцмереж та іншого вбивства часу - кращим рішенням буде придбати планшет. Це також оптимальний варіант для дітей дошкільного віку та молодших класів, а також для літніх людей. Як правило, пенсіонер є ще менш просунутим користувачем, ніж дитина (звичайно, є й винятки), але часто присутня необхідність придбання пристрою, наприклад, для відеозв'язку з родичами. Для використання Skype, Viber і інших месенджерів планшета цілком достатньо. При цьому люди похилого віку, колись освоїли ПК на Windows 95, навпроти, можуть не подружитися з сенсорним пристроєм. Картина буде та ж, що і зі смартфонами, адже пенсіонери вважають за краще кнопкові «бабушкофони» зовсім не через їх демократичною вартості.

Так, однозначної відповіді, що краще придбати планшет або ноутбук не буде, оскільки це питання індивідуального характеру. Звичайно, ідеально мати кілька пристроїв під будь-які завдання, але можливості часто змушують людей вибирати. Хорошою альтернативою сьогодні є покупка гібридного пристрою «2в1», яке може працювати і як планшет, і як ноутбук.