Для чого потрібна і як замінити батарейку BIOS самостійно

Багато звичайних користувачів навіть не підозрюють, що в комп'ютері є звичайна батарейка. Мало того, іноді її потрібно міняти, так як падіння напруги може викликати безліч проблем, часом дуже дивних і непередбачуваних. Іноді пошук несправностей або з'ясування причин дивної поведінки комп'ютера не дають результатів, і навіть перевстановлення системи не допомагає, а потрібно всього-на-всього замінити цю батарейку. Коштує вона зовсім недорого, і зробити заміну можна самостійно за пару хвилин - потрібно тільки викрутка.

Методика заміни батарейки на материнській платі комп'ютера.

Для чого потрібна батарейка на материнській платі комп'ютера

Єдине, навіщо потрібна батарейка на материнській платі комп'ютера, - живити мікросхему пам'яті CMOS, в якій знаходяться настройки BIOS, тобто базові настройки конфігурації комп'ютера. Крім того, завдяки незалежному харчування працюють вбудовані годинник. Саме тому вони не збиваються при відключенні системного блоку від мережі.

Ознаки сіла батарейки BIOS

Коли сіла батарея, з'являються найрізноманітніші ознаки, іноді і неявні. Найпростішим симптомом можна постійне скидання внутрішнього годинника. Це тягне за собою інші проблеми, наприклад:

  • Браузер на різних сайтах лається на застарілі сертифікати безпеки, так як системне час може відрізнятися на кілька років, а то і десятків років.
  • Антивірус може повідомити, що його бази застаріли, а ліцензія є недійсною, і все через невідповідність дати з поточною.
  • Ще один симптом - деякі програми перестають запускатися. Знову ж через збій в календарі.

Зазвичай відразу при включенні комп'ютера можна виявити ознаки сіла батарейки - після тесту BIOS з'являється повідомлення, і подальша завантаження системи може не йти. Часто цей напис виглядає як «Press F1 to CMOS Setup», і при натисканні клавіші F1 відбувається перехід до налаштувань. Справа в тому, що вони скидаються на стандартні параметри, і кожен раз конфігурацію треба налаштовувати, так як нічого не зберігається після вимкнення. Хоча з настройками за замовчуванням комп'ютер зазвичай запускається, але кожен раз при включенні історія повторюється.

Повідомлення можуть бути і іншими, і все через батарейки BIOS. Наприклад, буває напис «CMOS Battery Failed», яка чітко говорить про проблему, або «System Battery State Low» - попередження про низький рівень заряду. Якщо витягти батарейку з материнської плати і перевірити напругу на її контактах, то воно дійсно виявиться помітно нижче, ніж треба.

Де знаходиться батарейка і як вона виглядає

Знайти цей елемент дуже просто. Якщо відкрити системний блок, відразу видно, яка батарейка варто в материнську плату і де вона знаходиться. Не помітити цей блискучий круглий елемент складно. Він знаходиться в простому круглому гнізді з затискачем, який може розташовуватися як горизонтально, так і вертикально - на ребрі, в залежності від конструкції материнки. Батарейка BIOS знаходиться поруч з мікросхемою, яку живить, на ній нескладно знайти напис. Поруч є і перемичка для скидання налаштувань. Багато хто думає, що це акумулятор, який заряджається під час роботи комп'ютера, але насправді це не так. Батарейка в материнській платі звичайнісінька - марганцево-діоксидний літієва, діаметром 20 мм., З напругою близько 3 Вольт. Такі ж використовуються в настінних годиннику, в електронних вагах і в іншій побутовій техніці.

Маркується вона, наприклад, так CR2025 або CR2032. Перша число 20 - діаметр в міліметрах, а друге - товщина. Найпоширеніша - CR2032, швидше за все, таку батарею ви виявите в своєму системному блоці. Її вистачає на термін 3-5 років, після чого її напруга падає до рівня близько 2 Вольт і починаються проблеми, так як цього недостатньо для живлення мікросхеми CMOS і його потрібно замінити. Іноді батарей вистачає і на більший термін - деякі працюють і по 7 років, і навіть довше, але рано чи пізно вони виснажують свій ресурс.

Де придбати батарейку BIOS

Купити такі батареї не представляє ніякої складності. Вони продаються, наприклад, в будь-якому магазині побутової електроніки або господарських товарів, так як використовуються в багатьох приладах і навіть іграшках. Вартість їх теж невелика - 20-30 рублів.

Як правильно замінити батарейку в комп'ютері

Заміна батарейки на материнській платі комп'ютера - нескладна процедура. Розглянемо її докладніше:

  • Відключити комп'ютер від мережі, в тому числі вимикач на блоці живлення на задній стінці корпусу.
  • Почекати кілька хвилин.
  • Зняти кришку системного блоку - ліву, якщо дивитися спереду.
  • Знайти батарею - вона вставлена ​​в кругле пластикове гніздо і може розташовуватися на платі плазом або на ребрі.
  • Викруткою або пінцетом відтягнути засувку, одночасно викручуючи батарейку в сторону. Після цього вийняти її.
  • Акуратно встановлюємо нову, засувка повинна закритися.
  • Повернути кришку компа на місце.

Дістати батарейку - найскладніше у всій цій процедурі, особливо якщо вона розташована вертикально. Потрібно робити все акуратно, щоб нічого не відірвати, тому зручно використовувати маленьку викрутку або пінцет. Після включення потрібно зайти в BIOS і заново встановити годинник і дату. Зазвичай увійти в налаштування можна натисканням клавіші Delete або F2 відразу після включення. Можливо, буде потрібно поміняти настройки для збільшення продуктивності комп'ютера або поміняти пристрої завантаження. Адже початкові були скинуті, коли ще стояла стара батарейка.

Тепер ви знаєте, як витягнути батарейку з материнської плати і для чого вона потрібна. Зробити це дуже просто, але потрібно дотримувати акуратність, адже комп'ютер - досить чутливе і складний пристрій, зламати його можна і незграбним рухом, а грубою силою - тим більше.