Життя твердотільного накопичувача: як визначити ресурс і продовжити термін служби SSD диска

Внутрішні накопичувачі нового формату SSD, використовувані для стаціонарних ПК і ноутбуків, вже вкоренилися на ринку комп'ютерних комплектуючих. Нехай вони і не замінили традиційні жорсткі диски HDD в повній мірі, але користувачі все частіше вважають за краще встановлювати твердотільні накопичувачі під систему. Використання сучасного SSD в якості системного диска найдоцільніше, оскільки головна перевага нової технології - це швидкість читання / запису, в рази перевищує характеристики вінчестера, що працює за рахунок руху механічних елементів. У Solid-state drive абсолютно інша конструкція і принцип роботи, за рахунок чого для накопичувача також характерні безшумність, низьке енергоспоживання, стійкість до механічних пошкоджень, компактність і легкість. Інформація SSD зчитується миттєво, оскільки побудований накопичувач на базі пам'яті NAND, так що при функціонуванні пристрою відсутні тимчасові витрати на пошук секторів для читання, як це реалізовано в класичному HDD.

Способи продовження терміну життя SSD-диска.

Крім значних переваг диска нового покоління, присутні в його використанні і недоліки, причому досить вагомі. Це вартість, яка з розрахунку ціни за 1Гб в десять разів перевищує цінник HDD, а також термін служби SSD, обмежений кількістю циклів запису / перезапису, що засмучує ще більше з урахуванням грошових вкладень. В середньому тривалість життя накопичувача складе 5 років, але ресурс Solid-state drive залежить не від конкретних термінів, а від інтенсивності експлуатації. З цієї причини краще не застосовувати диск для постійної перезапису даних, для зберігання великої кількості інформації він теж не підійде або доведеться дуже добре витратитися на покупку пристрою потрібних обсягів. Так, найбільш підходящий варіант використання твердотільного накопичувача - установка на нього операційної системи і програмного забезпечення, для якого потрібен високий рівень продуктивності. При цьому забезпечити ефективність роботи SSD допоможе дотримання деяких правил, що дозволяють максимально продовжити життя пристрою.

Загальні принципи правильної експлуатації SSD

Твердотільні накопичувачі різних моделей і виробників мають певні обмеження щодо кількості циклів запису / перезапису, тому, як тільки встановлений ліміт буде вичерпано, пристрій перестане функціонувати. Для збільшення тривалості життя SSD важливо дотримуватися основ правильної експлуатації:

 • Для коректної роботи і продовження життя SSD слід залишати на диску деякий запас вільного місця, не менше 15% від загального обсягу накопичувача.
 • Для розширення можливостей комп'ютера при роботі з твердотільними накопичувачами необхідно активувати режим AHCI (Advanced Host Controller Interface).

Крім того, що краще не записувати на SSD зайві файли, слід поміняти розміщення папки для завантажень з інтернету. Зробити це можна в налаштуваннях використовуваного браузера, де в розділі «Завантаження» потрібно вказати інший шлях для скачування об'єктів.

Незважаючи на те, що накопичувачі SSD набули широкої популярності, операційна система Windows все ще більше адаптована під використання HDD, але при цьому дозволяє поміняти деякі системні настройки, щоб збільшити термін служби Solid-state drive. При зміні деяких параметрів продуктивність твердотільного накопичувача знижується, тому слід обдумано виконувати всі дії з настройками, інакше, навіщо ж купувався SSD, якщо, продовжуючи йому життя, ми будемо урізати його можливості. Далі розглянемо докладніше, як продовжити термін служби SSD, в тому числі шляхом відключення функцій, призначених для HDD, причому бажано, не зачіпаючи продуктивність пристрою. Наприклад, переносити системні папки на інший диск небажано, оскільки користь у вигляді заощадження ресурсу буде отримана за рахунок втрати продуктивності. При цьому вибір завжди за користувачем. Не кращим рішенням буде і відключення системи відновлення Windows, оскільки це позбавить можливості відновлювати систему з попереднього стану.

Режим AHCI і активація функції TRIM

Для початку слід переконатися, що твердотільний накопичувач функціонує в режимі AHCI, для чого в диспетчері пристроїв потрібно перейти в розділ «IDE / ATA контролери», тут повинен бути позначений «AHCI». Також необхідно перевірити, чи дозволені функції TRIM, яка присутня в Windows 7 і вище (в ранніх версіях можливість недоступна). Для цього виконуємо наступні дії:

 • Відкриваємо командний рядок на правах адміністратора (наприклад, використовуючи консоль «Виконати» (Win + R), де потрібно буде прописати cmd і затиснути Ctrl + Shift + Enter, потім підтвердити намір використання служби).
 • У командному рядку вводимо команду fsutil behavior query DisableDeleteNotify.
 • Якщо значення дорівнює 0, це говорить про те, що TRIM включена, якщо ж 1, значить, функція вимкнена.
 • Для активації підтримки TRIM вводиться команда fsutil behavior query | set DisableDeleteNotify = 0.

Дефрагментація

Дефрагментація - корисна процедура для HDD, але ніяк не SSD, тому дану службу бажано відключити. Подібна оптимізація дискового простору буде тільки збільшувати знос твердотільного накопичувача. Для відключення служби виконуємо наступне:

 • Йдемо в Панель управління.
 • Відкриваємо розділ «Адміністрування» і переходимо до пункту «Оптимізація дисків».
 • У новому вікні натискаємо «Змінити параметри».
 • У наступному вікні тиснемо «Вибрати» і знімаємо позначки розділів, які перебувають на SSD.

У «Десятці» відключення дефрагментації необов'язково через роботи служби тут за іншим принципом, що забезпечується технологією TRIM, рівномірно розподіляє навантаження і звернення до блокам пам'яті диска.

служба Superfetch

Даний інструмент, інтегрований в систему, значно скорочує ресурс SSD за рахунок збільшення звернень до диска. Відключити Superfetch можна в інтерфейсі «Служби» (Панель управління - Адміністрування), вибравши замість автоматичного типу запуску стан «Відключено» або за допомогою спеціального софту.

Гибернация

В процесі глибокого сну пам'ять системи пишеться на внутрішній накопичувач, а при поновленні функціонування система копіює файли назад собі на згадку для повернення девайса в стан до сну. Скопійовані дані при цьому видаляються з диска. Ця процедура згубно позначається на пристрої типу SSD, ресурс якого безпосередньо залежить від циклів запису / перезапису. Процес глибокого сну може використовувати гігабайти пам'яті і доходити до межі обсягу наявної оператіви. Дійсно доцільним його використання є на ноутбуках, оскільки дозволяє швидко повернутися до роботи. І тут користувачеві доведеться вибирати між комфортом і збільшенням тривалості життя SSD. Відключити гібернацію можна таким способом:

 • Відкриваємо командний рядок на правах адміністратора.
 • Вводимо в ній команду powercfg -h off і тиснемо клавішу Enter.
 • Ці дії відключать гібернацію і видалять файл hiberfil.sys, що до того ж звільнить місце на диску. При необхідності активувати функцію слід знову звернутися до командного рядка і ввести команду powercfg -h on.

Індексація дисків

Трохи посприяти збільшенню терміну служби SSD може відключення індексування пошуку. Інтегрований системний інструмент прискорює пошук даних на жорсткому диску. Якщо у вас SSD, службу цілком можна відключити, при наявності другого диска HDD є варіант перенесення кеш індексатора на нього. Побічний ефект відключення служби - уповільнення роботи пошуку в Windows.

Файл підкачки

Відключати файл підкачки небажано, тим більше що використовується він операционкой для ресурсоємних софта, яким недостатньо наявної на комп'ютері оперативної пам'яті, так що його усунення не сильно вплине на термін служби накопичувача. Розмір файлу нестабільний, з чого слід регулярна запис на диск, а це зайвий раз робити небажано для SSD. Щоб не відключати його і не жертвувати продуктивністю, можна виставити фіксований розмір, рекомендований системою. Ще один варіант вирішення проблеми передбачає перенесення файлу підкачки на HDD, якщо такий теж є в комп'ютері. Для коригування параметрів файлу підкачки на Windows 10 виконуємо наступне:

 • Йдемо в Панель управління - «Система» (можна також використовувати меню Пуск).
 • переходимо до додаткових параметрів системи.
 • у вкладці «Додатково» в блоці «Швидкодія» тиснемо кнопку «Параметри».
 • у вікні, переходимо у вкладку «Додатково» і натискаємо «Змінити».
 • Тут знімаємо прапорець з опції автоматичного вибору обсягу файлу і відзначаємо «Вказати розмір».
 • Вказуємо вихідний і максимальний розмір, рекомендований системою, і зберігаємо зміни.

Як розрахувати термін служби SSD накопичувача

Термін життя Solid-state drive в середньому становить близько 5 років, але це не точно, адже, як ми вже говорили, все залежить від числа циклів запису / перезапису і пристрій перестає працювати при досягненні встановленого порогу, а не після закінчення певного періоду експлуатації. Вплинути на тривалість функціонування SSD може сам користувач, знизивши інтенсивність навантаження на накопичувач. Сьогодні для зберігання даних застосовується три типи пам'яті SSD накопичувачів - SLC, MLC і TLC, всі вони мають різні щільність запису даних, швидкість читання / запису, а також кількість циклів перезапису. Довгожителями є пристрої NAND SLC, їх ресурс найбільший - приблизно 10 000 циклів на одну клітинку, відповідно це відбилося і на ціні.

Сьогодні поширені типи пам'яті MLC і TLC. Ресурс циклів перезапису MLC становить 3000, крім того вони не такі спритні, як SLC, але набагато дешевше. Самий бюджетний варіант - тип пам'яті TLC, вони повільніше, ніж MLC і живуть теж менше, ресурс становить 1000 циклів перезапису на осередок. Таким чином, знаючи тип пам'яті можна визначити приблизний термін служби накопичувачів ССД. Розглянемо, як дізнатися ресурс SSD, розрахувавши його за такою формулою:

(Кількість циклів перезапису SSD х Обсяг) / Обсяг записуваних даних в день

Наприклад, розрахуємо приблизно термін служби твердотільного накопичувача типу MLC ємністю 120 Гб. Перші дві величини з формули нам відомі - 3000 циклів перезапису і 120 Гб обсягу, а ось третю точно визначити неможливо, оскільки невідомо, скільки ми будемо записувати даних кожен день протягом усього періоду експлуатації, умовно візьмемо за середньодобовий обсяг записуваних даних - 15 Гб . Таким чином, застосувавши формулу з використанням наявних значень, отримаємо 24 000 днів або 65, 7 років. Звичайно, ця цифра далека від реалій навіть з урахуванням самих ідеальних умов експлуатації та зважаючи на особливості SSD обсяг записуваних в день даних збільшується приблизно в 10 разів, так що на стільки і скоротимо вийшло значення. У підсумку виходить 6, 5 років терміну служби диска, що вже ближче до дійсності. При цьому і цей результат не може бути точним, адже знос залежить від інтенсивності використання SSD.

Щоб користувач дізнався залишився ресурс ССД, існують спеціальні утиліти, тому немає ніякої необхідності самостійно вести підрахунок циклів, до того ж точності такими підрахунку не доб'єшся. Перевірка життя SSD накопичувачів програмним способом виконується набагато простіше, ви побачите всю інформацію по влаштуванню (виробник, обсяг, модель), а також, скільки вже пропрацював ваш диск. Утиліта оцінить приблизний знос і спрогнозує залишився служби пристрою при експлуатації в тому ж темпі.

Кращі утиліти для перевірки SSD дисків

Спеціальний софт для діагностики твердотільних накопичувачів дозволяє подивитися ресурс ССД, а також просканувати пристрій на помилки. Сьогодні представлено чимало програмних продуктів для цих цілей. Програми включають різні функції, при цьому прості в застосуванні і мають високу ефективність, а яке з них вибрати для ваших завдань - це швидше питання переваг. Розглянемо кілька хороших утиліт, які допоможуть користувачеві, яким установлено твердотільний накопичувач, як перевірити ресурс, так і продовжити час життя SSD.

SSD Life

Одна з кращих безкоштовних утиліт SSD Life для діагностики твердотільних накопичувачів, що дозволяє виконати перевірку залишку ресурсу, а також переглянути ряд інших відомостей про пристрій. Софт доступний в портативному варіанті і вимагає інсталяції (безкоштовна версія і комерційна з розширеними можливостями у вигляді СМАРТ-діагностики та функції моніторингу кількості зайнятого простору).

SSD Tweaker

Програма для оптимізації системних процесів, що збільшує термін служби SSD диска при роботі в Windows 10, 8, 7. Оскільки ОС Windows більш адаптована під HDD, її необхідно налаштовувати для застосування з твердотільними накопичувачами. Так, завдяки SSD Tweaker у вас є можливість швидко і безкоштовно налаштувати потрібні параметри, відключити системні служби, які не несуть користі при використанні ССД і т.д. Є й ліцензійна версія з розширеним інструментарієм.

SSD-Z

Зручна і функціональна утиліта, яка пропонує різні способи тестування швидкодії. З її допомогою можна дізнатися повні знання про будову, проконтролювати використання розділів і визначити продуктивність накопичувача в різних режимах.

SSD Ready

Програма перевірки ресурсу SSD диска дозволить користувачеві бути в курсі про стан «здоров'я» пристрою і дізнатися приблизний знос завдяки інформації, що збирається про читання / запису даних. Софт працює в фоні і практично не витрачає ресурси.

CrystalDiskInfo

Безкоштовна утиліта, що дозволяє контролювати стан твердотільного накопичувача. CrystalDiskInfo перевіряє швидкість читання / запису, відстежує температуру і знос SSD, а також підтримує SMART технологію. Софт доступний як в портативної версії, так і встановлюється на пристрій. При виборі другого варіанту доступна функція контролю роботи SSD і виявлення різних помилок.

DiskCheckup

Ще одна програма для діагностики твердотільного накопичувача. DiskCheckup виконує завдання визначення швидкості читання / запису, а також перевірку функціонування пристрою. Якщо на ПК є і HDD накопичувач, софт перевірить і його. Знайдені помилки, відомості про температуру пристрою та інші характеристики ви побачите в результатах діагностики.

Hard Disk Sentinel

Програма призначена для роботи з жорсткими дисками, Hard Disk Sentinel відстежує стан накопичувачів, наявність помилок, температуру та інші параметри, повідомляючи користувача про критичні показниках. Функціонал софта включає також роботу з SSD, накопичувачами IDE і SATA, а також USB.

Користуючись спеціальним діагностичним софтом, а також правильно експлуатуючи SSD, ви зможете значно збільшити тривалість життя вашого накопичувача. Так, в хороших умовах пристрій здатний прослужити навіть більше жорсткого диска.