Помилка CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT: причини виникнення та способи вирішення

Існує величезна кількість різних помилок в роботі операційної системи Windows, які входять в категорію «критичних проблем», переривають штатну роботу комп'ютера. «Синій екран смерті» (він же BSOD) вже давно став певною візитною карткою Windows, постійно ставлячи в тупик користувачів, так як більшість з них просто не мають конкретних причин виникнення, відповідно, і способів вирішення. Одним з найскладніших в рішення є помилка з текстом «CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT», що виникає на комп'ютерах з операційною системою Windows 10 на борту. А про те, в чому причини її виникнення і яким чином її можна вирішити, і піде мова в цій статті.

Методика виправлення помилки CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT.

Причини і рішення

Складність даної проблеми полягає в відсутність прив'язки до конкретної дії. «CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT» може проявитися практично в будь-який момент використання можливостей операційної системи, наприклад, під час простою при відкритті програмного забезпечення або при підключенні до комп'ютера зовнішніх пристроїв. Саме тому вкрай складно визначити спектр можливих причин і зробити якісь конкретні маніпуляції, спрямовані на усунення догляду систему в аварійний режим. Виходячи з існуючої практики, можна виділити кілька можливих причин, на які слід звернути увагу в першу чергу, а саме:

 1. «Розгін процесора». Постарайтеся хоча б на якийсь час відмовитися від оверклокинга і повернути процесору коректні значення.
 2. «Конфлікт між комплектуючими». Наприклад, на практиці фіксувалися випадки «неузгодженості» роботи дискретної і вбудованою графічною картою.
 3. «Оперативна пам'ять працює нестабільно».
 4. «Що Використовується драйверного забезпечення застаріло, працює з помилками або несумісне з використовуваними комплектуючими і операційною системою в цілому».
 5. «Вірусне програмне забезпечення робить негативний вплив на цілісність операційної системи».
 6. «Некоректна робота жорсткого диска або твердотільного накопичувача».

Як видно з цього переліку, причинно-наслідковий зв'язок має стандартизований вигляд для більшості представників «BSOD». Але як вже було сказано на початку статті, «CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT» проявляється хаотично, що не дозволяє відразу визначити порядок застосування рекомендацій, які будуть описані нижче.

Тому спробуйте застосовувати все в комплексі з постійною перезавантаженням комп'ютера, для того щоб постаратися змусити його знову вивести помилку, так як не виключено, що вона може «еволюціонувати або деградувати» в більш простий код, з зрозумілих зазначенням на винуватця. Отже, рекомендації носять такий вигляд: в якості ради, перед тим як приступати до конкретних дій, озаботьтесь створенням завантажувального носія з образом Windows або будь-яким LiveCD. Подібна страховка не буде зайвою.

 1. Якщо здійснювався розгін процесора, то поверніть його попереднього стану.
 2. Скиньте конфігурацію BIOS до значення за замовчуванням, для цього:
  • Перезавантажте комп'ютер і в момент завантаження натисніть кнопку, яка у вас відповідає за вхід в BIOS. У більшості випадків - це DEL, F2, F12, TAB, все залежить від виробника вашої материнської плати і версії BIOS.
  • Прокрутіть наявні вкладки (якщо вони є) і знайдіть «Exit».
  • Останнім пунктом буде параметр «Load Setup Defaults», натисніть на нього і підтвердіть вибір, натиснувши кнопку «ОК».
  • Дочекайтеся перезавантаження комп'ютера, а потім перевірте роботу операційної системи.

У деяких застарілих версіях BIOS, необхідний параметр може мати назву «Load Optimized Defaults» і знаходиться в другому стовпці, але зміст той самий. Альтернативний варіант - це замикання перемички або перевстановлення батарейки. Також необхідно враховувати, що в ряді випадків в рішення даної проблеми допомагає оновлення BIOS, але до цього процесу потрібно підходити з певною обережністю, а без наявності необхідних для цього навичок, братися за цей варіант не слід.

 1. Якщо у вас ноутбук з двома графічними картами (вбудованою і дискретною) спробуйте на час відключити вбудовану і перевірити чи збереглася помилка. Зробити це можна в BIOS або в спеціалізованому програмному забезпечення, яке поставляється від виробника, наприклад, у Nvidia це можна здійснити за допомогою утиліти «Nvidia Control Center» - «Управління параметрами 3D».

 2. Проведіть комплексну перевірку встановлених версій драйверів програмного забезпечення, особливо якщо появі помилки передувала установка нових компонентів або оновлення операційної системи.
 3. Проведіть повне сканування операційної системи на наявність вірусної активності. Для перевірки слід використовувати перевірені утиліти, які вже давно тримають планку якості - це «Dr.Web CureIt», «Kaspersky Virus Removal Tool», «AdwCleaner», «Malwarebytes». Як варіант, можна витратити трохи більше часу і використовувати їх в зв'язці.
 4. Перевірте цілісність системних компонентів Windows. Для цього:
  • Натисніть клавіші «WIN + S» і введіть «cmd.exe».
  • Кліком правою кнопкою мишки по знайденому результату відкрийте варіанти запуску і виберіть «Запуск від імені адміністратора».

  • У відкрилася консоль командного рядка введіть команду «sfc / scannow» і натисніть на кнопку «Enter» для виконання.

  • Дочекайтеся завершення сканування і дотримуйтесь вказівок.
 5. Спробуйте на час видалити встановлене антивірусне програмне забезпечення. Можливо, воно блокує або перешкоджає коректній роботі будь-якого компонента.
 6. Спробуйте відключити брандмауер Windows з тієї ж причини.
 7. Видаліть усі програми, які для своєї роботи створюють віртуальне пристрою, наприклад, всім відомий «Daemon Tools» і витягніть створені ним образи.
 8. Перевірте стан жорсткого диска або твердотільного накопичувача утилітою «CHKDSK» і програмою «Victoria».

 9. Протестуйте роботу оперативної пам'яті. Як інструмент перевірки можна скористатися стандартними засобами Windows - це утиліта «Засобі перевірки пам'яті» або можна використовувати популярний варіант зі спеціалізованою утилітою «Memtest86».

Слід враховувати, що перевірка оперативної пам'яті - це захід, що може розтягнутися на багато годин (зазвичай час тестів становить від 4 до 8 годин). Тому вам буде потрібно забезпечити безперебійну перевірки / тестування. Якщо позитивного результату добитися не вийшло, то визначте дату, коли помилка не почала себе проявляти і вами не були зроблені будь-які маніпуляції з Windows і, використовуючи функціонал «Відновлення системи», відкат конфігурацію Windows.

висновок

Наведені вище одинадцять пунктів - це найбільш явні причини появи «CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT», але, як уже неодноразово зазначалося, що розглядається помилка іноді має зовсім нетипові причини. Беручи це до уваги, будьте готові провести більш детальне вивчення роботи вашого комп'ютера з перевіркою компонентів на відсутність перегріву, запиленості, коректності роботи блоку живлення і сумісності обладнання, що підключається.