Методи і інструменти стиснення файлів PDF

Електронні документи можуть зберігатися в різних форматах, один з найпопулярніших у всьому світі - PDF (Portable Document Format). Формат розроблений компанією Adobe Systems і призначений для зберігання і представлення текстової та графічної інформації в електронному вигляді, працювати з документами можна за допомогою офіційної програми Adobe Reader, а також іншого сторонніх програм. На сьогодні чимало виробників друкарського обладнання підтримують PDF на апаратному рівні, що дозволяє друкувати документи, не застосовуючи додатково будь-яке програмне забезпечення. Формат є універсальним, а файли з розширенням «.pdf» відображаються однаково, незалежно від пристрою та інструменту, яким ви їх відкриваєте. Для документів є можливість встановлювати різні рівні доступу, що дуже зручно, і крім інших переваг файли компактні і не займають багато місця за сучасними мірками. При цьому іноді користувачам потрібно все ж стискати документи, щоб вони зайняли ще менше дискового простору. Формат PDF нічого проти цього не має і підлягає стисненню різними засобами, як це зробити ми і розглянемо нижче.

Методи стиснення файлів PDF.

Для чого потрібно зменшувати розмір документів

Формат PDF використовується досить широко з різними цілями, в тому числі у професійній діяльності, для домашнього використання, нерідко може застосовуватися для навчання, так що іноді файли можуть досягати досить значних розмірів. Стиснути документ в форматі PDF може знадобитися з різних причин, наприклад:

 • Звільнення місця на диску (в окремих випадках недолік пам'яті дійсно проблема і рахунок йде на мегабайти).
 • З метою пересилки файлів. Іноді для відправки ПДФ, документ потрібно зменшити, оскільки багато веб-сайти, поштові клієнти, програми не приймають габаритні файли і часто присутня обмеження допустимого обсягу.
 • Збільшення швидкості відкриття документа (на малопотужних пристроях важкі файли відкриваються помітно повільніше).

У таких випадках зазвичай і приходить на допомогу компресія, а зробити це нескладно навіть при наявності мінімальних навичок роботи за комп'ютером. Автоматизація процесів в програмах і сервісах сьогодні дозволяє виконувати різні завдання, які вимагали б більше часу і знань при здійсненні тих же дій вручну.

Варіанти якомога стиснути PDF файл

Існує кілька способів і ще більше коштів, які можна використовувати з метою стиснення файлів формату ПДФ. Ви можете застосувати будь-який зручний з наявних варіантів. Розглянемо, як стиснути документ PDF, використовуючи різні методи.

архівування

Найдавніший спосіб стиснення інформації, який застосовувався десятиліттями і не втратив актуальності і сьогодні - додавання файлів в архів. Використовуючи стандартні програми-архіватори, наприклад, WinRAR або 7-Zip, можна як змінити розмір файлу PDF і заощадити простір на диску, так і зібрати кілька документів в одному файлі архіву, що значно підвищить ефективність передачі даних на інший пристрій. Надіслати об'єкт в архів дуже просто. Розглянемо на прикладі безкоштовного софта 7-Zip (програма повинна бути на комп'ютері для виконання процедури), як за рахунок архівування зменшити розмір файлу PDF:

 • Вибираємо потрібний файл, натисканням ПКМ викликаємо контекстне меню.
 • Знаходимо в списку опцій 7-Zip і тиснемо «Додати до архіву ...».
 • У вікні доступні настройки. Мінімальна настройка передбачає вибір формату і рівня стиснення, після чого застосовуємо зміни натисненням «Ок».

Цю ж процедуру можна виконати і в WinRAR:

 • У вікні утиліти відображається файлові системи пристроїв, вибираємо папку для створення архіву та тиснемо «Додати».
 • В меню налаштувань на вкладці «Загальні» вибираємо метод стиснення.
 • Йдемо у вкладку «Файли» і додаємо документи, що підлягають архівації, після чого застосовуємо зміни.

Файл не втратить якість, і після розпакування буде доступний в первісному вигляді. Крім того, використовуючи програму-архіватор великий файл можна поділити на кілька частин для надсилання поштою, адже багато поштові клієнти не здатні відправляти об'ємні документи, а одержувач зможе зібрати ці частини в єдине ціле шляхом вилучення.

Стиснення з допомогою зменшення якості (DPI)

DPI - це кількість точок, взятих на один дюйм (Dots per inch), один з параметрів, що застосовуються для позначення роздільної здатності процесів перетворення зображень. Чим більше це значення в характеристиках картинки, тим вище якість, при цьому щільність точок буде впливати і на розмір об'єкта. Отже, зменшити вагу PDF файлу можна за рахунок його збереження із зазначенням іншого кількості точок на дюйм. Рішення стиснути об'єкт таким способом досить ефективно у випадку з об'ємними відсканованими документами.

Зниження якості не завжди помітно для ока, оскільки вважається, що людина не здатна побачити більш ніж 300 точок на дюйм (на чому і грунтується стандарт в поліграфії), так що найчастіше при зміні DPI візуально різницю не визначиш. При підвищенні якості далі, буде рости лише обсяг файлу, до того ж друк зображення з високим значенням DPI помітно повільніше. Якщо зображення передбачаються для виведення на екран монітора, можна сканувати (або зменшувати документи) з дозволом в межах 72 dpi (веб-стандарт), так як монітор і не відобразить більше, а підвищення числа точок зумовить тільки збільшення розмірів файлу, з цієї причини його також складніше обробляти. Виконати маніпуляції зі зміною даного параметра можна за допомогою різного софта, наприклад Adobe Acrobat, Fine Rider, Libre Office, Cute PDF Writer та ін.

спосіб 1

Розглянемо, як стиснути за рахунок зменшення dpi файл формату PDF за допомогою інструменту Draw з офісного пакету Libre Office:

 • Запускаємо софт і в головному меню вибираємо опцію «Малюнок Draw».
 • Відкриваємо документ PDF в програмі і в меню «Файл» тиснемо «Експорт в PDF ...».
 • У вікні параметрів можна змінювати рівень стиснення, якість, включаючи дозвіл (DPI), а також інші настройки.
 • Коли параметри вказані, тиснемо кнопку «Експорт», що дозволяє створити новий документ з поточними параметрами.

спосіб 2

Ще один засіб роботи з файлами даного формату Cute PDF Writer передбачає створення рядка при виведенні документа на друк з зазначеними характеристиками стиснення. Так, для зниження кількості точок виконуємо наступні дії:

 • Після установки софта з офіційного сайту на пристрій (встановлюємо обидва доступних файлу) потрібно відкрити файл PDF за допомогою будь-якої читаючої формат програми (наприклад, Adobe Reader).
 • Викликаємо опцію друку (з меню програми або сполучення клавіш Ctrl + P).
 • Тепер в рядку вибору принтера вказуємо Cute PDF Writer, праворуч від нього натискаємо «Властивості».
 • Відкриваємо вкладку «Папір і якість друку», натискаємо «Додатково ...».
 • У новому вікні можна виставити якість друку в DPI, а також задати інші параметри.
 • Виконавши необхідні настройки, тиснемо «Ок», щоб застосувати зміни.
 • Тепер здійснюємо «Друк», таким чином, зберігаючи файл, PDF в іншій якості.

Формат об'єкта в процесі процедури не змінюється, ви змінюєте тільки DPI вмісту, при цьому зменшуючи обсяг файлу, іноді можна сильно знизити якість, що в певних випадках неприйнятно, наприклад, при роботі з зображеннями з високою роздільною здатністю.

Конвертація в формат DjVu

Ще один спосіб стиснути електронний документ ПДФ, щоб той менше важив - конвертувати його в інший формат, а саме DjVu. Технологія стиснення з втратами забезпечує ще більше стиснення файлу, ніж пропонується форматом PDF. Так, чи не зменшуючи DPI, ми отримаємо аналогічний об'єкт меншого розміру. Здійснити конвертацію можна за допомогою спеціальних програм або онлайн-сервісів (про них нижче). Наприклад, можна використовувати простий і зручний конвертер PDF to DjVu. Виконати перетворення за допомогою утиліти нескладно, для цього потрібно вказати розташування файлу вихідного, а також шлях, куди будемо зберігати вийшов об'єкт в новому форматі, після чого задати необхідні настройки конвертації (можна залишити параметри за замовчуванням). Таким способом файли стискаються досить добре, але в процесі конвертації втрачається і якість, так що не завжди дане рішення може бути оптимальним. Зручно, що об'єкт можна відкривати в програмах, що підтримують формат, без необхідності вилучення, як у випадку з архівами.

Використання онлайн-інструментів

Швидкий і зручний спосіб виконати стиснення, щоб файл PDF менше важив, без установки софта на пристрій. Сервісів, здатних здійснити процедуру онлайн, в мережі чимало. Розглянемо деякі з них.

I Love PDF

Відмінний сервіс з широким набором інструментів для роботи з PDF. Ви можете виконати стиснення, конвертація в різні формати, об'єднання, поділ елементів та інші дії. Зменшити розмір об'єкта можна без втрати якості. Стиснути PDF, використовуючи онлайн-сервіс дуже просто:

 • Додаємо файл (тиснемо червону кнопку вибору, щоб завантажити з пристрою, або, використовуючи кнопки додавання з Dropbox, Google Drive, качаємо з хмари, можна також перетягувати елементи в відповідну область).
 • Коли об'єкт доданий, щоб вибрати параметри ступеня стиснення або залишити рекомендовані.
 • Тиснемо кнопку «Стиснути PDF».
 • Після процедури на новій сторінці можна буде скачати готовий файл. Вага об'єкта буде менше, практично при тому ж рівні якості.

PDF2Go

Зміни розміру файлу PDF, а також інші дії з об'єктом, можна виконати за допомогою онлайн-інструменту PDF2Go. Сервіс пропонує безліч інструментів для редагування, стиснення, конвертації і інші засоби роботи з ПДФ. Знизити вагу документа можна таким чином:

 • За аналогією з попереднім сервісом, елемент додається з комп'ютера натисканням кнопки вибору, перетягується в зазначену область, завантажується з хмари (Dropbox, Google Диск). Крім того, можна вказати посилання на файл, який потрібно перетворити.
 • Тепер в настройках компресії вибираємо зі списку необхідну якість. Є можливість також перетворення кольорових сторінок в чорно-білий варіант (якщо потрібно, відзначаємо цей пункт).
 • Тиснемо зелену кнопку «Зберегти зміни».

Small PDF

Ще один хороший сервіс для виконання процедури стиснення PDF, а також інших завдань (редагування, конвертації, поділу або об'єднання файлів та інших). Працювати з інструментом також просто, в розділі стиснення виконуємо наступне:

 • Вибираємо файл з пристрою, завантажуємо з хмари або перетягуємо об'єкт в відповідну область.
 • Дочекавшись завершення процесу компресії, ви побачите наскільки був стиснутий файл, і зможете його завантажити.

Convertio

Онлайн-сервіс дозволяє конвертувати документи з PDF в DjVu, а також просто стискати їх, залишаючи в колишньому форматі. Добити об'єкт можна з пристрою, Dropbox, Google Диска або вказати URL-адресу, а по завершенні процесу результати скачати або відправити в хмарне сховище. Крім роботи з PDF, даний сервіс здатний конвертувати елементи різних форматів (аудіо, відео, зображення, документи, архіви, презентації і т. Д.). У мережі є безліч ресурсів, що дозволяють працювати з PDF в онлайн-режимі. Деякі з них мають обмеження за розміром завантаження (наприклад, до 50 Мб, 100 Мб), інші ні, але діють всі онлайн-сервіси за аналогічним принципом: завантажуємо об'єкт, виконуємо налаштування компресії і задовольняємося результатом. Інтерфейс інтуїтивно зрозумілий, так що складнощів в роботі з інструментами не виникне навіть у недосвідченого користувача.

Програми для роботи з файлами ПДФ

Знизити вагу документа PDF можна також, використовуючи програми, які вимагають установки. В окремих випадках такий метод буде зручніше застосування онлайн-сервісів, оскільки так з'являється можливість працювати і під час відсутності інтернету.

Adobe Acrobat

Стиснути документ PDF до потрібного розміру можна таким чином:

 • Відкриваємо об'єкт в акробатів і в меню «Файл» вибираємо опцію «Зберегти як інший» - «Файл PDF зменшеного розміру ...».
 • Тепер слід вибрати версію програми з наявного переліку, щоб документ, отриманий в результаті процедури, був сумісний з нею. При виборі найсвіжішої елемент може бути недоступний для попередніх версій. Натискаємо «Ок».
 • Після закінчення процесу можна зберегти результат, вказавши шлях.

Альтернативний варіант - вибір з меню «Файл» опції «Зберегти як інший» - «Оптимізований файл PDF ...». Таким чином, при зменшенні розміру елемента ви зможете детально налаштувати необхідні параметри стиснення.

CutePDF Writer

Програма дозволяє створювати файли PDF практично з усіх програм, функцію друку. Софт не має графічного інтерфейсу і виступає в якості підсистеми принтера, встановлюючи віртуальний принтер на комп'ютер. Крім конвертації об'єктів в PDF, можливо і стиснення готових елементів, для чого виконуємо такі дії:

 • Відкриваємо документ в Adobe Reader, де в меню «Файл» виберемо «Друк».
 • У вікні налаштувань друку з перерахованих в списку доступних принтерів вибираємо CutePDF Writer, натискаємо «Властивості» поруч з цим рядком.
 • У наступному вікні тиснемо «Додатково».
 • Серед додаткових параметрів знаходимо «Якість друку», тут в випадаючому списку можна знизити DPI. Наприклад, знизивши з високого значення до 300dpi, різниці візуально ви не помітите.
 • Виставивши необхідну кількість точок, тиснемо «Ок», потім «Друк» (так документ зберігається, а не роздруковується).

Advanced PDF Compressor

Функціонал програми дозволить зменшувати розмір обраного документа PDF, конвертувати зображення в ПДФ, комбінувати об'єкти. У компресорі присутній також можливість створення профілів з різними параметрами, що зручно, коли програма використовується не одним користувачем, цю ж опцію можна застосовувати для перемикання між створеними шаблонами параметрів. Що стосується стиснення, тут є налаштування для кольорових і чорно-білих документів. У першому варіанті буде запропоновано також змінити глибину кольору і спростити зображення. Є можливість налаштування стиснення в процентному співвідношенні, але захоплюватися не варто, інакше результат буде не зовсім схожий на исходник.

Free PDF Compressor

За допомогою даного інструменту можна тільки варіювати розмірами PDF, для чого софт має кілька готових шаблонів налаштувань з різними параметрами якості. Інтерфейс компресора простий і зрозумілий, вам слід лише вказати джерело, вибрати шлях для збереження результату і відзначити потрібний варіант налаштувань, і після натискання відповідної кнопки почнеться процес.

Ми розглянули кілька ефективних методів для виконання стиснення PDF. Який би спосіб з метою зниження ваги документів ви не використали, кожен з них зручний і хороший по-своєму, все залежить від індивідуальних вимог до результату.