Що робити, якщо жорсткий диск видає клацання

Через пару років після покупки комп'ютера жорсткий диск починає барахлити. За його станом потрібно стежити постійно, щоб він не підніс несподіваний і неприємний сюрприз, поламавшись в самий невідповідний момент. Одними з тривожних сигналів в поведінці HDD, що переступили дворічний період експлуатації, є дивні звуки, що нагадують тріск в старовинному телефоні. Чому клацає ваш жорсткий диск і що з цим робити, ми розповімо далі.

Відновлення працездатності жорсткого диска.

Нормальні і аномальні звуки при роботі пристрою

Іноді жорсткий диск може видавати дивні звуки в робочому режимі, і це ніяк не пов'язано з поломкою. Ось кілька прикладів:

  1. В процесі діагностики вінчестера спеціальна утиліта виявляє сектори, які не відповідають на запити системи - ось чому жорсткий диск час від часу клацає, і це нормально.
  2. Коли виставлений режим економії енергії, і ПК «засинає», ви також можете чути потріскування.
  3. Якщо батарея ноутбука ослабла і не подає досить струму, з'являється писк і тріск - підключіть зарядку, і вони зникнуть.
  4. Під час сильного навантаження на HDD: при запуску ресурсоємних програм та ігор і т. П., Диск шумно розкручується, а потім зупиняється. Якщо це не триває довго, значить, все в порядку.

Причини клацань і скрипів в вінчестері

Тепер поговоримо про причини аномальних звуків:

  1. Перегрів - тривала гра, потоковая перезапис інформації та інше призводять до сильного нагрівання вінчестера. До такого ж результату веде несправна охолоджувальна система (перевірте, чи не осіла там пил, чи крутиться вентилятор), нестабільне підключення до плати і блоку живлення, утворення оксиду на контактах. Перегрів супроводжується дивними звуками: гудінням і клацанням.
  2. Пошкодження Servo Marking. Кожен жорсткий диск «розлініяний» променями, завдяки яким забезпечується рівномірне обертання. Спотворення такого променя знижує працездатність пристрою. Як результат, ви може чути постукування під час завантаження ПК при запуску програм.
  3. Пошкодження кабелів або портів, за допомогою яких жорсткий диск з'єднується з іншими пристроями, призводить до того, що HDD клацає під час роботи. Потрібно подивитися, чи цілий провід і надійно він прикріплений до порту.
  4. Диск неправильно встановлено і стукає при включенні. Перевірте, щоб він не лежав похило і був добре закріплений.
  5. Жорсткий диск зіпсований: отримав пошкодження в результаті падіння, удару або від попадання порошинок, сміття.

Усунення несправності самотужки

Найперше, що потрібно зробити, якщо жорсткий диск клацає - встановити причину цього. Почніть з самого простого: перевірте зарядку ноутбука і блок живлення ПК, надійність підключення, стан пристрою, режим економії енергії, стан системи охолодження. Почистіть диск і вентилятори від пилу: скористайтеся для цих цілей м'якою круглим пензликом для малювання або макіяжу, а також пилососом. Ганчіркою орудувати незручно: випадково можна зачепити важливі елементи або подряпати диск. Не поспішайте застосовувати утиліти для перевірки стану HDD - вони задають йому істотне навантаження, що при деяких видах ушкоджень може закінчитися повною поломкою. Спочатку спробуйте обійтися опціями, наданими системою Windows:

  1. Клацніть двічі по ярлику «Цей комп'ютер».
  2. Виділіть системний диск і клацніть по ньому правою кнопкою миші.
  3. Зупиніться на пункті «Відомості» і виберіть вкладку «Сервіс».
  4. Вам запропонують провести діагностику і дефрагментацію диска - погодьтеся, натиснувши на кнопочку.
  5. Дочекайтеся закінчення процесу і перезавантажте ПК - зазвичай, дивні звуки після цього зникають.

Коли ви чуєте шуми і стукає головка жорсткого диска, встановіть якусь програму, здатну вивести на монітор дані про температуру вінчестера і запустіть її. Якщо відмітка перевищує 40 градусів, потрібно вжити заходів:

  • Ноутбук перемістіть на жорстку НЕ тканинну площину, щоб м'який матеріал не забивав вентиляційні отвори. Ще краще буде, якщо у вас є спеціальна підставка з великими вентиляторами всередині - це дозволить швидше привести вінчестер до нормальної температури.
  • Для стаціонарного ПК купите або попросіть у кого-небудь зовнішній кулер - це невеликий вентилятор, який випускається в якості додаткового обладнання і кріпиться до грат радіатора (як правило, при ньому є інструкція по установці). Цілком можливо, що ваша система охолодження не справляється з навантаженням.

Якщо ви відкрили блок з диском і побачили підозрілі подряпини, що порушують розмітку, то тут ніяк не впоратися без спеціального обладнання, здатного виправити ситуацію. Причому, це не програма, а цілком фізичний об'єкт - машинка для низькорівневого форматування.

ВАЖЛИВО. Якщо в інтернеті ви знайдете ПО, в анотації до якого затверджується, що воно здатне усунути проблему з Servo Marking, знайте, що це неправда.

Якщо диск сильно стукає, і ви боїтеся, як би він не відключився з хвилини на хвилину, швидко беріться за збереження всіх важливих файлів. Коли вінчестер перестане працювати, дістати з нього інформацію буде важко або дорого, якщо звертатися до фахівців. Якщо ви упустили момент, диск зупинився і не відповідає, а сервісні центри з якоїсь причини неможливо відвідати (або вам відмовили у відновленні даних, вважаючи, що нічого не вийде), останнім варіантом буде суха заморозка:

  1. Щільно оберніть диск харчовою плівкою і помістіть в поліетиленовий пакет. Буде краще, якщо у вас є бульбашкова плівка з великими сегментами, щоб диск не торкався поверхні морозильної камери і на нього не потрапляли частинки паморозі.
  2. Покладіть пакет в морозилку і залиште на ніч. Найкраще користуватися функцією сухої заморозки, щоб мінімізувати ризик появи вологи.
  3. На наступний день дістаньте згорток, переконайтеся, що диск сухий (або зачекайте, поки висохне), поставте його на місце і спробуйте включити комп'ютер. Якщо диск заробив, то швидко приступайте до копіювання самого важливого - у вас є кілька хвилин, поки HDD не нагрівся, а потім він знову вимкнеться.

Пам'ятайте, що це останній метод, і він не завжди спрацьовує. Тільки коли ви твердо переконані, що більше нічого зробити не можна, можна спробувати подібну операцію.