Як правильно обжати інтернет-кабель «вита пара» - методики і варіанти

Досить часто звичайному користувачеві доводиться стикатися з необхідністю продемонструвати певні «сісадміновскіе» навички з обслуговування системних компонентів. Однією з найбільш частих причин є обрив інтернет-кабелю або поломка коннектора, які викликають нестабільну роботу інтернет-з'єднання, або ж просто виникає бажання створити локальну мережу між пристроями. В цілому ремонт або створення так званої «кручений пари» не відрізняється високим ступенем складності і не вимагає серйозних технічних знань, і для досягнення задуманого можна обійтися кількома найпоширенішими інструментами. У цій статті мова якраз і піде про існуючі методики обтиску інтернет-кабелю, а також про те, що таке крімпер, чи можна втиснути кабель тільки за допомогою викрутки, і як запобігти поломку конекторів і обрив кабелю.

Правильне обтиснення інтернет-кабелю кручена пара.

Вита пара: схеми обтиску і призначення

Вдаватися в подробиці про історію створення та розвитку модифікацій даного типу з'єднання в даний час не має сенсу, так як для теми статті це не відіграє суттєвої ролі. Єдине, що варто відзначити, це необхідність визначитися з вибором категорії кабелю перед початком проведення обтискних робіт. В даний час найбільшу активність отримувала категорія «5е», що дозволяє добитися швидкості передачі даних в 1000 Мбіт / с. Але розвиток інтернет-технологій змушують періодами звертати уваги і підвищені категорії (6; 6а; 7а; 8 / 8, 1; 8, 2) з більш високими показниками пропускної здатності. Отже, існує два основних види обтиску:

  • прямий - використовується для з'єднання мережевого порту пристрою з маршрутизатором / комутатором / концентратором;
  • перехресний - використовується для прямого з'єднання двох мережевих портів комп'ютерів.

схеми

Згаданий вище коннектор, він же штекер, має роз'єм «8P8C» стандарту «RJ45» і його можна знайти в будь-якому комп'ютерному магазині. Кабель стандарту «5е», як уже було сказано раніше, це найбільш поширений вид, може використовуватися в двох основних варіаціях:

  • застосування 4 пар (8 проводів) для досягнення швидкості передачі даних до 1000 Мбіт / с;
  • використання 2 пар (4 дроти) із загальною швидкістю до 100 Мбіт / с.

Застосування двохпарного обтиску з урахуванням нинішніх стандартів передачі даних просто безглуздо, тому і до розгляду не підлягає.

пряма

Пряма схема обтиску, якщо говорити більш спрощеним мовою, необхідна для надання інтернет-з'єднання мережевими пристроями (роутерами) комп'ютерів, телевізорів, ігрових приставок і т. Д. Дана категорія поділяється на два стандарти:

  • «TIA / EIA-568A»;

  • «TIA / EIA-568B».

На практиці частіше застосовується «568B», і порядок розподілу проводів за кольорами виглядає наступним чином: біло-помаранчевий - помаранчевий - біло-зелений - синій - біло-синій - зелений - біло-коричневий - коричневий. Варто завчити один раз, і в подальшому схема вже не знадобиться.

перехресна

Як вже було анонсовано вище, перехресний або кроссоверним кабель використовується при прямому з'єднанні двох однотипних пристроїв, комп'ютер - комп'ютер, комутатор - комутатор і т. П. Зараз подібне з'єднання втратило свою актуальність у зв'язку з розвитком Auto-MDI (X) - це інтерфейс, дозволяє проводити автоматичне налаштування приймання та передачі сигналів, що забезпечує безперебійне з'єднання комутаційних кабелем мережевих пристроїв без необхідності застосування «кросовера» або нуль-модему. Подібна схема обтиску реалізується за допомогою об'єднання вищезазначених стандартів «TIA / EIA-568B» з одного боку і «TIA / EIA-568A» з іншого.

Слід розуміти, що таке з'єднання обмежується в швидкості передачі даних до 100 Мбіт / с, для досягнення швидкісного показника в 1000 Мбіт / с потрібно застосування іншого підходу. З одного боку використовується стандарт «TIA / EIA-568B», а з іншого - розподіл проводів в такий спосіб: біло-зелений - зелений - біло-помаранчевий - біло-коричневий - коричневий - помаранчевий - синій - біло-синій.

процес обтиснення

Отже, розібравшись з тим, як саме буде використовуватися кінцевий результат, слід переходити безпосередньо до обтисненню. Для цього в більшості випадків використовується спеціальний ключ / кліщі під назвою «крімпер», який також можна придбати в комп'ютерних магазинах, але варто даний інструмент досить солідно, в середньому починаючи від 1000 рублів. Звичайно ж, з урахуванням того, що створення даного типу при підключенні необхідно буде тільки раз в житті, придбання «крімпер» не завжди і не для всіх стане оптимальним вкладенням коштів. Тому в цій статті буде наведено два основних способи обтиску мережевого кабелю:

  • передбачає використання наведеного вище ключа;
  • використання, по суті, підручних інструментів, які є в кожному середньостатистичному будинку.

Крімпер

Отже, при наявності спеціалізованого ключа буде потрібно ще кілька (як мінімум) штекерів «8Р8С» з інтерфейсом «RJ45», про які йшла мова вище. Для підстраховки слід запастися ними з урахуванням того, що при стисненні можуть виникнути труднощі і доведеться використовувати інший коннектор. Сам процес обтиску виглядає наступним чином:

  1. Підготуйте кабель потрібної довжини, закладаючи в неї можливі нюанси прокладки і десяток сантиметрів на зняття ізоляції (з запасом);
  2. Практично в кожному Крімпер побутового призначення, крім затискного блоку, є і знімачі ізоляції, і кліщі для обрізання проводів. Використовуючи згаданий знімач, зніміть зовнішню ізоляцію з кабелю і «звільніть» ув'язнені в неї чотири пари проводів.
  3. Неізольованих повинно залишитися приблизно 2 сантиметри. Розплетіть пари і виставте проводки з урахуванням колірної схеми, наприклад, при стандарті «TIA / EIA-568B» це біло-помаранчевий - помаранчевий - біло-зелений - синій - біло-синій - зелений - біло-коричневий - коричневий.
  4. Перевірте правильність розподілу проводів з вільних 2 сантиметрів і, використовуючи кліщі, обріжте трохи менше сантиметра, щоб все неізольовані дроти виявилися всередині штекера.
  5. Покладіть перед собою коннектор контактами вгору (засувка дивиться вниз) і акуратно вставте проводки під кожен з восьми контактів. Зробити це потрібно обережно і без зайвого поспіху, щоб уникнути непотрібного скручування.
  6. На Крімпер є своєрідних порти, один з них для інтерфейсу «RJ45», інший для «RJ11 / RJ1». Переплутати їх досить проблематично, так як вони підписані і мають різний розмір. Вставте конектор в порт і повільно, але із застосуванням сили стискайте ручки крімпер до характерного звуку тріскачки, який просигналізує про успішність обтиску.
  7. При необхідності повторіть вищенаведений алгоритм дій з іншого боку і перевірте працездатність.

Як наочно видно, з Крімпер все гранично просто і практично не потрібно зусиль.

підручні інструменти

Як вже було сказано вище, далеко не завжди є сенс в придбанні даного спеціалізованого ключа, так як деколи потрібно просто разово поміняти коннектор або наростити кабель. Тому для подібного разового обтиску можна використовувати і поширені інструменти - це звичайні пасатижі або кусачки, а при їх відсутності можна обійтися і ножем, а також звичайна шліцьова викрутка або ножиці. Сам порядок дій мало чим відрізняється від вищеописаного:

  1. Акуратно зніміть ізоляцію за допомогою щипців або ножа, при цьому обов'язково перевірте, щоб ізоляція самого проводу залишилася недоторканою.
  2. Виставте проводки відповідно до обраної схеми і обріжте ножем, кусачками або плоскогубцями надлишок.
  3. Поверніть штекер клямкою вниз і так само акуратно вставте жилки під контакти до упору.
  4. Згадані контакти по-іншому можна назвати ножами, або технічною мовою вони іменуються «ламелі». Суть обжимного процесу полягає в тому, що дані ножі повинні пробити кожну з 8 (або при використанні двупарного способу - чотири) жилки. Тому покладіть штекер найбільш зручним для вас способом мислення й за допомогою шлицевой викрутки або ножиць акуратно, але з силою втисніть ножі в проводки, що вони їх пробили і виявилися заглиблюються. При недостатніх зусиллях можливі труднощі при наступному підключенні штекера в мережевий порт пристрою.
  5. На закінчення вдавите кабельний фіксатор на коннекторе для більш щільного з'єднання і перевірте працездатність отриманого результату.

По суті, тут також немає нічого надприродного і надзвичайно складного, все, що потрібно, це пара хвилин зосередженості і навик володіння підручними засобами.

висновок

Останнє, що варто відзначити, це існування безінструментального конекторів, для яких не потрібно обтиснення, а досить лише зняти ізоляцію і вставити жилки в спеціальні роз'єми на штекери і закрити їх. Але, на жаль, знайти подібні коннектори досить проблематично в силу їх підвищеної вартості і невеликої кількості, доступного на ринку.