Порівняння оптико-волоконного кабелю і кручений пари

Зараз при влаштуванні комп'ютерних мереж все більшої популярності набуває оптоволокно - спеціальний светопроводящий кабель, в якому інформація передається за допомогою світла. Але також поширена і кручена пара - звичайний кабель з провідниками, сплетеними певним чином. Різні інтернет-провайдери пропонують різні варіанти, та й вдома можна використовувати будь-який з них. Так який вибрати: оптико-волоконний кабель або звичну всім виту пару? Розглянемо, які переваги вони мають і в яких ситуаціях краще використовувати кожен з цих варіантів.

Що краще вибрати: оптико-волоконний кабель або виту пару?

Переваги та недоліки оптико-волоконного кабелю

Оптоволокно принципово відрізняється від звичайних проводів. Інформація в ньому передається за допомогою коротких світлових імпульсів, які випускаються лазером і зчитуються спеціальним приймачем. У кожному такому кабелі безліч оптичних волокон, причому металу в ньому немає зовсім. Тому оптоволокно має чимало переваг:

  • Забезпечується висока пропускна здатність. Оптико-волоконні лінії легко можуть забезпечити швидкість в 1000 Мбіт / с і більше.
  • Чи не вразливе до будь-яких електричних перешкод. Проходив поруч силові лінії і навіть гроза на передачу інформації зовсім не впливають.
  • Чи не залежить від клімату - може прекрасно працювати як при +500 С, так і при -600 С.
  • Оптоволокно можна прокладати на великі відстані - до 15 км. без використання проміжних станцій.
  • Гарантія досягає 25 років, тобто забезпечується довговічність лінії. Головна небезпека - лише механічний розрив.

Однак є й недоліки:

  • Потрібно досить дороге устаткування.
  • Оптоволокно відрізняється набагато більшою вартістю, ніж кручена пара. Різниця досягає 10 разів за однаковий метраж.
  • Вимагають акуратності при монтажі, щоб не пошкодити светопроводящая волокно - для цього досить сильного вигину.
  • Заміна або пошук несправного місця вимагають виклику фахівця. Самостійно це зробити не вийде.

Недоліків не дуже багато, проте вони досить важливі і можуть впливати на вибір кращого варіанту.

Переваги кручений пари

Кабелі такого типу - зараз одні з найпоширеніших. Вони бувають різного типу, але в цілому мають такі плюси:

  • Недорогі.
  • Легко замінюються, так як мають стандартні коннектори. Поміняти несправний провід часто може і неспеціаліст.
  • Забезпечують досить велику швидкість передачі - 100 Мбіт / с і навіть більше.
  • Дозволяють з'єднувати пристрої на досить великих відстанях - до 300 метрів, що для міських умов цілком непогано.

Але є і деякі важливі недоліки:

  • Так як в кабелі використовуються металеві дроти, то на передачу інформації впливають різні електричні перешкоди.
  • Не можна протягнути на великі відстані, позначиться опір дроти.

Тепер ми можемо порівняти і подивитися, що краще: оптоволоконний кабель або кручена пара, і чому їх застосовують в різних випадках.

Який кабель краще

Щоб вирішити, краще оптоволокно або звичайна вита пара, потрібно визначити, в яких умовах вони будуть використовуватися. Якщо потрібно просто з'єднати кілька комп'ютерів в мережу, звичайно, краще за все підійде кручена пара. Таку мережу можна створити дуже швидко і дешево, а швидкість передачі буде цілком пристойною. Крім того, кручена пара дуже зручна в будинку або в офісі через її невибагливості. Провід можна вільно згинати, протягувати в самих незручних місцях. Навіть якщо він випадково пошкодиться, ціна йому - копійки.

Оптоволокно в офісному варіанті - досить дорога штука. Потрібно обладнання, та й сам кабель не так вже й дешевий. Тому для влаштування локальних мереж його використання просто фінансово невиправдано. Єдина перевага - висока швидкість передачі, не проявить себе, так як навряд чи навіть десяток комп'ютерів зможуть створити такий безперервний трафік, на який розраховано оптоволокно. Однак у оптоволокна є чималий плюс - відстань прокладки і незалежність від перешкод. Тому його і використовують для прокладки інтернету до населених пунктів або багатоповерхівок. А ось далі вже йде розводка по абонентам за допомогою кручений пари. Так використовуються переваги обох типів кабелів.

Крім того, ось уже кілька років провайдери для одного абонента надають швидкість не більше 100 Мбіт / с, а на практиці набагато менше. З таким навантаженням цілком справляється кручена пара. Але багато абонентів з одного будинку здатні навантажити і оптоволоконний кабель, тому його і зручніше проводити не від кожної квартири до провайдера, а від цілого багатоквартирного будинку. Тому, якщо ви робите вибір між звичайним проводом типу вита пара і оптико-волоконних кабелем, враховуйте їх плюси і мінуси. Там, де відстані невеликі, немає особливих перешкод, і швидкості близько 100 Мбіт / с достатньо, можна обійтися кручений парою. Там, де потрібна стійкість, з'єднання на кілометри, і очікується висока навантаження, краще підійде оптоволокно.