Не працюють USB-порти комп'ютера або ноутбука: ефективні способи вирішення проблеми

З раптовим відмовою роботи USB-портів стикаються багато користувачів комп'ютерів. Це досить поширене явище, що виникає при різних умовах по програмним причин або внаслідок несправності обладнання. Непрацюючі порти створюють чималий дискомфорт, адже в такому випадку ви не зможете використовувати ні зовнішні накопичувачі, ні що підключається за допомогою USB-роз'ємів пристрої введення-виведення, в тому числі і миша, що серйозно ускладнить роботу за ноутбуком або ПК. Практично вся периферія (не береться до уваги хіба що монітори) підключається через USB, тому для повноцінного функціонування комп'ютера вирішувати питання краще негайно. Порти можуть відмовити все відразу або тільки деякі з них. Для вирішення проблеми треба буде з'ясувати, чому не працює USB, при цьому швидше визначити джерело неприємності і усунути його можна, якщо відстежити момент появи несправності. Порти можуть перестати функціонувати після переустановлення операційної системи або оновлення драйверів, а також без будь-яких попередніх подій, що ускладнює пошук причин. Можливо, несправність носить апаратний характер, але частіше за все користувач і самостійно зможе впоратися з виниклою проблемою всього в кілька кліків. Розглянемо, які дії допоможуть усунути неприємність.

Відновлення роботи USB-портів.

Перевірка стану портів

Перше, що робити, якщо не працюють USB порти на стаціонарному комп'ютері або ноутбуці - це перевірити їх на предмет засмічення і фізичного пошкодження. Засмічуються вони досить швидко, оскільки залишаються відкритими і ніякі заглушки для їх захисту не передбачені, хоча на передній панелі корпусу ПК і можуть закриватися кришкою. Візуально огляньте роз'єми, почистіть щіткою з жорсткою довгою щетиною. Можливо, що USB-порти перестали працювати внаслідок пошкодження. В такому випадку малоймовірно, що вони могли вийти з ладу всі разом. Перевірте неробочий роз'єм, підключивши пристрій USB, наприклад, флешку і оціните, як здійснюється фізичний контакт. Якщо підключається пристрій не входить в гніздо щільно, рухається неприродно вільно, то найімовірніше, що порт вийшов з ладу, і потрібно його заміна. Багато пристроїв підключаються за допомогою кабелю USB. В такому випадку не виключена несправність самого шнура. Слід також переконатися, що саме підключається пристрій справно, для чого потрібно спробувати підключити його до іншого комп'ютера.

Перезавантаження комп'ютера

Причиною того, що перестали працювати всі USB-порти на ноутбуці або ПК, часто може послужити випадковий системний збій. Дивно, але в більшості випадків помилки у функціонуванні девайсів дійсно вирішуються звичайною перезавантаженням. Цей найпростіший метод ефективний і в ситуації з відмовою портів USB. Повторно просканувавши апаратне забезпечення, включаючи і роз'єми, система запустить їх в справному стані, якщо це можливо.

Перевірка налаштувань BIOS

Частою причиною того, що не працює жоден USB-порт на ноутбуці або стаціонарному ПК є той факт, що функціонал просто відключено Біосе. Для вирішення проблеми доведеться покопатися в налаштуваннях базової системи введення і виведення. Виконуємо наступні дії:

  • Перезавантажуємо комп'ютер і переходимо в BIOS. Для різних версій з цією метою використовуються різні клавіші або їх комбінації, наприклад Del, F2 та інші. Ви можете побачити цю інформацію до завантаження системи або випробувати варіанти.
  • Вибираємо тут вкладку «Advanced» (або «Integrated Peripherals») і йдемо в розділ «USB Configuration» (в залежності від версії або типу БІОС найменування розділів можуть відрізнятися). Вам можуть зустрітися параметри з назвами «USB Controllers» або «USB Function», всі вони повинні бути виставлені в положення «Enabled», що означає, що порти активні. Якщо ви бачите навпроти одного з таких пунктів значення «Disabled», необхідно вибрати параметр (переміщаємося стрілками на клавіатурі) і активувати його натисканням клавіші Enter. Для збереження змін натискаємо відповідну клавішу (зазвичай F10) і підтверджуємо рішення натисканням Y або Enter.
  • Перезавантажуємо комп'ютер і перевіряємо працездатність портів.

Якщо вищенаведений спосіб не дав результатів, значить, причина відсутності функціонування USB-роз'ємів не в налаштуваннях BIOS, тому слід шукати її далі, пробуючи інші варіанти вирішення проблеми.

Відсутність або некоректна установка драйверів USB

Якщо на ноутбуці або ПК не працюють роз'єми USB, проблема може бути пов'язана з некоректною роботою пристрою. Дисфункція нерідко буває спровокована відсутніми, криво встановленими, застарілими або пошкодженими драйверами, що буває після переустановлення операційної системи, в результаті збою, порушення цілісності софта в процесі його установки, оновлення і т.д. Для вирішення проблеми виконуємо наступні дії:

  • Переходимо до Диспетчер пристроїв (через Панель управління, або за допомогою консолі «Виконати» (Win + R), де вводимо команду devmgmt.msc або будь-яким іншим зручним для вас способом).
  • Тут доступний список всіх підключених пристроїв, якщо будь-яка з них не працює, біля назви буде стояти жовтий знак оклику або на місці найменування «невідомий пристрій». Проблема невпізнаного системою обладнання може полягати як в неактуальних / пошкоджених драйвери, так і в апаратній несправності, пов'язаної з відсутністю контакту, виходом з ладу тощо.
  • Розгорнувши гілку «Контролери USB», ви побачите список використовуваних USB-пристроїв. Оновити або перевстановити драйвери можна, використовуючи диск, що йде до вашої материнської плати або з офіційного сайту виробника.
  • Подвійним натисканням відкриваються властивості, де можна переглянути стан пристрою і у вкладці «Драйвер» оновити ПЗ або побачити інформацію про поточну версію і інші відомості. Натисканням ПКМ на назві пристрою викликається також контекстне меню і якщо пристрій вимкнено, вибираємо опцію «Задіяти». Тут же, в контекстному меню є пункт "Оновити драйвери» (натискаємо на нього і вибираємо спосіб - доступні варіанти автоматичного оновлення, коли система сама буде шукати відповідний софт, і вручну).

Можна також використовувати опцію оновлення конфігурації контролера USB, для чого потрібно знайти в списку найменування, в якому зустрічається «хост-контролер USB» і в контекстному меню вибрати відповідний пункт. Після виконаних дій перевіряємо працездатність портів. При відсутності пристрою з такою назвою слід оновити конфігурацію всіх контролерів USB. Ще один ефективний спосіб має на увазі видалення контролера, ця можливість доступна при натисканні ПКМ на пристрої, для відновлення у вкладці «Дія» Диспетчера пристроїв можна натиснути "Оновити конфігурацію устаткування» або краще перезавантажити комп'ютер, після чого драйвери перевстановити в автоматичному режимі.

USB-порти не працюють через пошкодження контролера

Як бачите, USB-порти на комп'ютері можуть не працювати з багатьох причин і одна з неприятнейших з них - вихід з ладу контролера. Якщо вищеописані способи не допомогли виправити ситуацію, можливо, причина криється саме в апаратній несправності. Якщо ви не є фахівцем в галузі ремонту комп'ютерів, не варто самостійно намагатися щось лагодити, в такому випадку краще довірити справу професіоналам. Щоб уникнути великих витрат на ремонт, можна поставити плату розширення (USB PC контролер), що встановлюється в роз'єм PCI на материнке. Такий варіант вирішення проблеми відчутно заощадить ваші кошти, а питання недостатньої кількості USB-портів завжди вирішується застосуванням USB-хаба.

Перебої з живленням

Ще однією причиною, чому не працюють гнізда USB на ноутбуці або ПК, є нестача харчування на все підключаються. Так, наприклад, при підключенні зовнішнього накопичувача, що використовує два роз'єми, може відключатися інше обладнання, та ж клавіатура. Це відбувається тому, що потужності блоку живлення не вистачає для забезпечення енергією всіх пристроїв. Даний фактор нерідко провокує і ряд інших проблем в роботі обладнання. При такому розкладі варіантів вирішення питання не так багато - це заміна малопотужного БП на більш потужний (з запасом близько 25% потужності), або застосування активного USB-хаба з зовнішнім живленням. Так, ви отримаєте можливість підключати більшу кількість пристроїв одночасно, а також живити їх окремо.

За допомогою Диспетчера пристроїв ви можете також деактивувати опцію енергоспоживанням дисплея для USB-портів. У вікні властивостей потрібного пристрою йдемо у вкладку «Управління електроживленням» і прибираємо позначку навпроти пункту, що дозволяє відключення з метою економії енергії. На старих комп'ютерах причина може бути і в сіла батарейці CMOS. Для даної проблеми характерний також скидання поточної дати і часу, що спостерігається кожного разу при включенні девайса. Якщо вся справа в цьому, то буде потрібно заміна батарейки.

Не працюють USB-порти на передній панелі комп'ютера

У випадку зі стаціонарним комп'ютером буває, що проблема стосується тільки роз'ємів, розташованих на материнській платі (задніх) або з'єднаних з нею за допомогою шлейфа (передніх). Так, якщо не працюють виключно передні USB-порти, що неважко з'ясувати, слід зняти бічну кришку системного блоку і перевірити коректність підключення їх до системної плати, в тому числі і цілісність проводів. При виконанні робіт комп'ютер повинен бути вимкнений. Як правильно здійснити з'єднання, описано в мануалі до конкретної материнке, але, як правило, це можна визначити і з написів на системній платі (USB1 або USB2, як на колодці). Оглянувши дроти, що йдуть до передньої панелі, ви зможете побачити, відключені вони або пошкоджені. Можливо, несправність виникла через замикання контактів, що нерідко спровоковано накопиченням забруднень. В такому випадку необхідно очистити від пилу вміст системного блоку. Цю процедуру також краще періодично виконувати для профілактики, не чекаючи появи «килимів» всередині системника.

Як правило, вишерассмотренние способи вирішують проблему і кожен з них ефективний в залежності від причини, що спровокувала неприємність. При цьому можливі і випадки фізичних ушкоджень, що вимагають втручання фахівців. І якщо впоратися з заміною порту або повернути працездатність живильної проводці і зможе більш-менш має відповідні навички користувач, то з поломкою південного моста материнки справи вже куди серйозніше. Заміна елемента виправить ситуацію, але виконувати процедуру без необхідного інструментарію і спеціальних навичок не варто і намагатися.