Що являє собою Bluetooth AptX і як це отримати

Популярність бездротових навушників росте з кожним роком. Тенденція зумовлена ​​зручністю їх використання, адже спосіб зв'язку з девайсом по Bluetooth використовувати неможливо передбачає обтяження проводами, що надає користувачеві велику свободу рухів. Поступово і виробники смартфонів також відмовляються від 3, 5-міліметрового роз'єму під навушники, змушуючи власників сучасних пристроїв йти в ногу з часом. При цьому до комфорту не завжди додається якість звуку. Хороші класичні навушники найчастіше перевершують по даному параметру бездротових побратимів. Але з недавнім появою технології AptX від Qualcomm любителі слухати музику в навушниках більше не зобов'язані вибирати між якістю звучання і зручністю використання. Тепер AptX, а також AptX HD все частіше можна побачити в характеристиках пристроїв. Що являє собою технологія, як вона працює і що потрібно, щоб оцінити її можливості, ми і розглянемо.

Як користуватися бездротовими навушниками.

Що потрібно знати про прослуховування бездротового аудіо

Почнемо з того, що являє собою Bluetooth. Це вид бездротової передачі даних на невелику відстань між сумісними пристроями. Стандарт відноситься до бездротових персональних мереж (WPAN) і дозволяє організувати зв'язок із застосуванням радіохвиль. Радіозв'язок реалізована в ISM-діапазоні 2, 4-2, 4835 ГГц, використовуваному в різних пристроях, в тому числі побутової техніки, смартфонах, комп'ютерах і інших. При цьому протокол Bluetooth підтримує як з'єднання типу «точка-точка», так і «точка-многоточка». Повноцінна передача музики за допомогою технології Bluetooth забезпечена наступними характеристиками якості звуку:

  • Частота дискретизації (або семпліювання). Це кількість вимірювань гучності звуку в секунду, тобто частота, з якою здійснюється перетворення аналогового сигналу в цифровий масив. Параметр вимірюється в герцах або кілогерцах (Гц, кГц). Так, чим вище показник частоти дискретизації, тим якісніше передається звук.
  • Глибина кодування звуку (розрядність дискретизації). Це кількість даних, необхідних для кодування дискретних рівнів гучності цифрового звуку, параметр вимірюється в бітах. Простими словами розрядністю визначається точність вимірювання сигналу, і чим більше бітова глибина, тим вищою буде якість звучання, а разом з тим збільшується і обсяг звукового файлу.
  • Швидкість передачі інформації або бітрейт. Це обсяг даних, переданих в одиницю часу. В даному випадку, мова йде про передачу звукових даних з пристрою на навушники. Тобто, чим вище значення, тим більше даних за той же час передається, обробляється, що підвищує якість звуку. Вимірюється бітрейт кілобітах в секунду (кбіт / с або kbps).

Тепер розглянемо, що це за технологія AptX Bluetooth. Це аудіокодек від компанії Qualcomm, який дозволяє передавати по Bluetooth, стискати і розпаковувати аудіофайли високої якості. Так, із застосуванням технології вдалося домогтися кращого звуку, це забезпечено тим, що втрати практично відсутні в момент перетворення в цифру, тому різниця зі стандартним кодеком Bluetooth (SBC) помітно відчувається. Покращений варіант AptX HD використовує динамічне кодування, коли велика частина даних кодується повністю без втрат, а якщо це неможливо, то зводить їх до мінімуму.

При всіх вражаючих переваги сучасних технологій, якість звуку залежить не тільки від використовуваного аудиокодека, але і від характеристик апаратного забезпечення (навушники, колонка). Так що підтримувані пристрої теж повинні бути реалізовані на вищому рівні, очікувати від малопотужного обладнання із заявленою підтримкою AptX-кодека чистого глибокого звучання точно не варто.

Що означають скорочення aptX, aptX HD і LDAC

Всі ці назви вказують на Bluetooth кодеки, що відрізняються між собою характеристиками передачі даних. У них різні параметри частоти дискретизації, глибини кодування звуку і бітрейта, відповідно і якість звучання буде відрізнятися.

AptX

Аудіокодек, що дозволяє передавати по Bluetooth аудіо в якості 16 біт при частоті дискретизації 48 кГц на швидкості 352 кбіт / с. Аналоговий сигнал зчитується 48 тисяч раз в секунду, передаючись з 16 бітами, що відповідає параметрам CD. Це гідна альтернатива SBC з меншими втратами при стисненні і найкращим звучанням, чистішим і детальним. Швидкість передачі AptX при цьому не найбільш вражаюча за сучасними мірками.

AptX HD

Удосконалена технологія забезпечує ще кращу якість звуку при меншій затримці, що вигідно відрізняє її від попередньої версії кодека, AptX HD підтримується аудіо більш високою роздільною здатністю. Частота дискретизації теж становить 48 кГц, при цьому цифровий сигнал зберігається вже з 24 бітами, а швидкість передачі 576 кбіт / с. Технологією забезпечується передача сигналу майже без втрат. Технічно це теж формат стиснення з втратами через обмежень пропускної здатності для даного виду бездротової передачі, але кодеком підтримується динамічний діапазон не менше 120 дБ і звукові частоти до 20 кГц, що на практиці зумовило високу якість звучання з найменшими спотвореннями.

LDAC

Технологія кодування аудіо високої роздільної здатності, іменується LDAC, являє собою розробку компанії Sony і на сьогодні нею пропонується найкращу якість звучання і найвища швидкість передачі. Якість CD реалізовано при частоті дискретизації 96 кГц і глибині вибірки 24 біт з максимальним бітрейтом до 990 кбіт / с. LDAC передає втричі більше даних за секунду і перевершує за параметрами навіть AptX HD. Кодек активно використовується пристроями Sony (смартфонами, навушниками, колонками та ін.), А починаючи з Android 8.0, є частиною проекту Андроїд з відкритим вихідним кодом, що дозволяє виробникам обладнання включати підтримку стандарту в своїх пристроях.

Що потрібно щоб оцінити aptX HD

Якщо ви хочете на собі відчути весь захват від чудового звучання з aptX HD, обов'язковою умовою для цього буде підтримка стандарту пристроями. Причому тут мається на увазі робота в тандемі, так що підтримувати технологію зобов'язані обидва сполучених пристрої, що відправляє дані, наприклад, смартфон, і одержувач - навушники (динаміки), інакше буде використовуватися SBC, а різниця між кодеками відчутна. З зворотну сумісність вже простіше, пристрої з підтримкою aptX HD будуть сумісні з тими, що підтримують aptX. Так, для здійснення даної можливості вам буде потрібно устаткування, оснащене спеціалізованим чіпсетом, програмного рішення не передбачено.

Які пристрої підтримують AptX HD

Ні в якому разі не в будь-яке обладнання зараз впроваджена специфікація, але список продуктів різних виробників з підтримкою AptX Bluetooth поступово поповнюється. До переліку додаються телефони, планшети, навушники, гарнітури, портативні програвачі та інші. Серед тих, що здатні сполучатися з використанням стандарту AptX HD, деякі сучасні смартфони брендів LG, Xiaomi, Huawei, Motorola і інших виробників, плеєри від компанії Astell & Kern, гарнітури, навушники та інші пристрої різних марок. Детальніше розглянути моделі, які підтримують даний стандарт, ви зможете на сайті.