Як налаштувати дамп пам'яті в Windows і чим його прочитати

Будь-яка сучасна операційна система - дуже складний набір різних програмних модулів, які працюють в зв'язці в різних поєднаннях. У них можуть бути помилки або вони можуть конфліктувати між собою або із запущеною програмою. В результаті відбувається збій, і Windows припиняє роботу, показуючи всім відомий «синій екран смерті». Чому це сталося, допоможе зрозуміти дамп пам'яті Windows 10, та й в інших версіях це теж працює. За умовчанням вони зазвичай не створюються, тому їх треба включити, а для вивчення використовувати спеціальні програми, які витягнуть корисну інформацію в зрозумілому вигляді.

Налаштування дампа пам'яті.

Для чого потрібен дамп пам'яті Windows

По суті, це «знімок» оперативної пам'яті, її вміст в момент, коли стався збій. Це вміст записується в окремий файл, який і називається дампом. Аналізуючи його, можна зрозуміти, що пішло не так, і в якій частині програми трапилася проблема. Коли все нормально і ніяких збоїв не відбувається, система е створює ніяких файлів з вмістом пам'яті. Тому на продуктивність ця функція ніяк не впливає. Але варто трапитися фатальну помилку, яка викликає появу «синього екрану», як створюється такий файл. Це спеціальний засіб, який допомагає розробникам усувати такі проблеми. Звичайні користувачі теж можуть скористатися цим, щоб дізнатися, які програми викликають збій системи. Але майте на увазі, що для цього треба мати деякі пізнання по роботі комп'ютерів і програмного забезпечення, інакше вся ця інформація виявиться абсолютно марною. Рядовий користувач рівня «вмію включити-друкувати-вимкнути» в ній просто нічого не зрозуміє.

Налаштування створення дампов пам'яті при помилках Windows

Щоб подивитися і налаштувати, наприклад, збільшити дамп пам'яті Windows, розглянемо 7-ю версію - вона продовжує залишатися популярною. Та й в інших версіях це робиться так само. Для цього можна натиснути правою кнопкою миші по значку «Мій комп'ютер» і вибрати «Властивості». Можна піти іншим шляхом - зайти в «Панель управління» і вибрати «Система». У будь-якому випадку відкриється одне і те ж вікно. Далі виберіть зліва пункт «Додаткові параметри системи», і в який з'явився маленькому вікні перейдіть на вкладку «Додатково». Тут в розділі «Завантаження і відновлення» клікніть по кнопці «Параметри».

Далі нас цікавить область «Відмова системи». Тут потрібно включити галочку «Записувати подія в системний журнал», а потім вибрати в списку тип дампа. Всього він буває трьох видів:

  1. Малий дамп - обсяг його всього 256 кб, там записується лише сама загальна інформація.
  2. Дамп пам'яті ядра - тут записується стан різних програм на момент збою для одного ядра процесора. Обсяг файлу - близько 33% від обсягу всієї наявної оперативної пам'яті. Тут є корисна інформація, що дозволяє виявити причину збою, але її не дуже багато.
  3. Повний дамп - це копія всієї оперативної пам'яті, і розмір файлу буде дорівнює її обсягу. Тут можна знайти при бажанні будь-що. Такий дамп створюється і при переході в режим гібернації - весь вміст оперативної пам'яті просто зберігається на вінчестер, і при включенні комп'ютера він продовжує працювати з того ж місця.

У Windows новіших версій є режим «Автоматичний дамп пам'яті» - можна вибрати його, і цього буде цілком достатньо. Як бачите, налаштувати дамп пам'яті в Windows 7 нескладно. Він буде записуватися тільки при збоях, і на роботу системи ніяк не впливає.

Як і чим відкрити файл дампа пам'яті

Коли трапиться збій і буде створений новий файл зі звітом про проблему, треба ще якось його відкрити і дізнатися, що в ньому записано. Файл має розширення dmp, але вбудовані засоби для його відкриття незручні і дістатися до них можна з командного рядка. До речі, система зберігає цей файл у своїй папці. Чим відкрити файл дампа пам'яті з розширенням dmp? Для цього існують різні утиліти, в тому числі і від Microsoft, наприклад, Microsoft Kernel Debuggers. Її можна завантажити абсолютно безкоштовно з офіційного сайту, але треба враховувати, 32-бітна або 64-бітна версія потрібна. У цій програмі можна відкрити файли дампа пам'яті, які знаходяться в системній папці і дивитися їх вміст у вигляді розшифровки. Звичайно, інформація суто специфічна і розрахована на фахівців.

Є й інша популярна утиліта - BlueScreenView. Вона дуже проста і користуватися нею легко. Але виведену інформацію не так просто зрозуміти, але при наявності деяких технічних знань цілком можна. Червоним кольором програма виділяє в списку проблемні частини коду, що викликали «синій екран», наприклад, певні драйвера. Це сильно полегшує роботу з аналізу.

Як видалити файлу дампа пам'яті

Чи можна взагалі їх видаляти? Так, вони представляють собою просто службову інформацію для подальшого аналізу. Якщо їх вже переглянули або вони не потрібні, то їх можна видалити найпростішим способом - в корзину. Інакше вони поступово накопичуються і починають займати чимало місця на вінчестері, особливо якщо знімається повна копія оперативної пам'яті. Звичайно, шукати вручну і видаляти всі ці файли - заняття не дуже приємне. Тому можна скористатися будь-який утилітою очищення диска, навіть вбудованою в Windows, зазначивши там «Видаляти системні файли». Коли вона відпрацює, все дампи будуть теж вилучені. Сама система цими файлами не користується і їх видалення абсолютно безпечно.