Методи виправлення помилки в даних CRC

Користувачі регулярно стикаються з різними системними збоями, що виникають з програмних або апаратних причин. Однією з поширених проблем є помилка CRC, що супроводжується повідомленням з відповідним текстом «Помилка даних у CRC». Вона свідчить про розбіжності контрольних сум завантаження, що говорить про його зміну або пошкодженні, і може проявлятися при використанні внутрішніх і зовнішніх накопичувачів інформації. Часто збій зустрічається під час запису оптичних дисків, копіювання даних з диска на комп'ютер, установці ігор і додатків або при роботі з торрент-клієнтами. Момент відстеження появи збою завжди має значення, оскільки спосіб вирішення проблеми безпосередньо залежить від того, за яких умов виникла помилка CRC.

Способи виправлення помилки CRC.

Що таке CRC

Циклічний надлишковий код або CRC (англ. Cycle Redundancy Check) є алгоритмом обчислення контрольної суми файлу, що використовується для перевірки коректності переданої інформації. Тобто в результаті обробки інформації виходить певне значення, яке обов'язково буде різним для файлів, навіть на один біт відрізняються між собою. Так, алгоритм, який базується на циклічному коді, визначає контрольну суму і приписує її до переданих даним. У свою чергу сторона, яка приймає також володіє алгоритмом знаходження контрольної суми, що дає можливість системі перевірити цілісність одержуваних даних. Коли ці числа відповідають, інформація передається успішно, а при розбіжності значень контрольної суми виникає помилка в даних CRC, це означає, що файл, до якого звернулася програма, був змінений або пошкоджений.

Причини виникнення помилки CRC

У більшості випадків проблема носить апаратний характер, але іноді виникає і по програмним причин. Повідомлення «Помилка даних у CRC» може говорити про несправності HDD, порушення файлової системи або наявності битих секторів. Нерідко збій виникає при ініціалізації жорсткого диска або твердотільного накопичувача SSD після приєднання до комп'ютера, не дивлячись на конструктивні відмінності і різницю в способі функціонування, це відбувається, оскільки не вдається правильно прочитати дані. Тоді проблема може полягати не тільки в механічних пошкодженнях, але і в несправності інтерфейсів підключення або поганому контакті. Помилка в пристроях SSD з інтерфейсом PCI-E також трапляється через накопичених забруднень на платі. Проблеми з доступом до зовнішніх накопичувачів нерідко пов'язані з несправністю портів. Серед програмних причин помилку в даних CRC здатні викликати збої драйверів пристроїв. Джерелом проблеми при установці програмного забезпечення за допомогою торрент-клієнта найчастіше є пошкоджений архів. Таким чином, можна виділити наступні причини помилки CRC:

  • Випадковий збій під час установки софта.
  • Втрата або пошкодження даних при їх передачі.
  • Завантаження пошкодженого архіву.
  • Неправильні записи системного реєстру.
  • Некоректні драйвери пристроїв.
  • Пошкодження оптичного диска.
  • Несправність роз'ємів.
  • Пошкодження секторів жорсткого диска, файлової системи HDD.
  • Неправильна конфігурація файлів і інші причини.

Як виправити помилку CRC

Факторів, що провокують проблему не так вже й мало. Визначити джерело неприємності найчастіше можна виходячи з умов, при яких проявилася помилка в даних CRC, тоді можна звузити коло можливих причин і зрозуміти, як виправити збій. Всі дії, спрямовані на усунення несправності будуть ефективні в різних ситуаціях.

Помилка в даних CRC при підключенні пристрою

У разі виникнення проблеми при роботі з зовнішніми накопичувачами перш, ніж лікувати пристрій за допомогою спеціалізованих утиліт, насамперед слід перевірити роботу з іншими роз'ємами. Якщо порт несправний, то питання може вирішитися підключенням носія до іншого порту на девайсі. Ще одна причина - поганий контакт, наприклад це часто зустрічається в адаптері підключення SD карти, а також при використанні пристроїв HDD або SSD. Флешка, СД карта або інший підключається накопичувач також можуть бути несправними, для читання даних з пошкоджених пристроїв використовується спеціальний софт, наприклад, BadCopyPro, але при виході з ладу носія програмні методи безсилі.

Виникнення збою при спробі доступу до файлів на HDD

«Помилка в даних CRC» нерідко виявляється через порушення цілісності файлової системи або битих секторів на жорсткому диску. Оскільки не вдається правильно прочитати інформацію, з цим може бути пов'язаний ряд збоїв, включаючи ситуацію, коли вінчестер НЕ ініціалізується. Діагностувати HDD можна за допомогою вбудованих засобів Windows або сторонніх програм.

Перевірка інструментом Chkdsk

В арсеналі ОС є чимало інтегрованих служб для вирішення різних завдань. Перевірити файлову систему на помилки, а також виявити биті сектора можна з використанням утиліти Check disk, що викликається з командного рядка. Щоб просканувати жорсткий диск виконуємо наступні дії:

  • Відкриваємо командний рядок на правах адміністратора. Використовуємо для цього консоль «Виконати» (Win + R), де вводимо команду cmd і затискаємо клавіші Ctrl + Shift + Enter, після чого підтверджуємо намір скористатися інструментом. Можна також запустити службу через пошуковий рядок Пуск - пишемо запит командний рядок, потім натисканням ПКМ на потрібному додатку в результатах пошуку відкриваємо контекстне меню і вибираємо «Запуск від імені адміністратора».
  • У вікні прописуємо команду chkdsk C: / r / f (тут C - це буква, що перевіряється розділу, щоб перевірити інші диски, потрібно буде підставити відповідне значення), тиснемо клавішу введення.
  • Якщо система запланує перевірку при наступному завантаженні, погоджуємося і перезавантажуємо комп'ютер. Перевірка буде виконуватися автоматично і займе певний час залежно від обсягу накопичувача. За результатами процедури система виведе звіт про виявлені проблеми і виправлення помилок (якщо це було можливо).

У ряді випадків, коли немає доступу до всього диску або помилка в даних CRC проявляється при зверненні до софту, який раніше працював, сканування потрібно виконати в режимі відновлення, для чого буде потрібно завантажувальний флешка або диск з відповідною ОС Windows. Змінивши порядок запуску пристроїв (виставити в Boot пріоритет для знімного накопичувача) і запустити з завантажувального носія можна відкрити командний рядок наступним чином:

  • Вибираємо розкладку клавіатури і мову, тиснемо «Встановити Windows», потім переходимо до розділу «Відновлення системи».
  • Вибираємо «Пошук і усунення несправностей - Розширені можливості пошуку» і знаходимо пункт «Командний рядок».
  • Запуститься інтерфейс командного рядка, де потрібно ввести ту ж команду chkdsk C: / r / f.

Сканування системної утилітою перевірки диска

Можна виконати перевірку на помилки і іншим способом:

  • Відкриваємо «Мій комп'ютер» ( «Цей комп'ютер») натисканням клавіш Win + E або будь-яким іншим зручним способом.
  • Серед відображаються накопичувачів вибираємо потрібний, тиснемо ПКМ і заходимо в «Властивості».
  • У вкладці «Сервіс» натискаємо кнопку «Виконати перевірку».
  • Якщо відобразиться діалогове вікно потрібно поставити галочку навпроти пункту «Автоматично виправляти системні помилки» і запустити перевірку. Процес займе якийсь час.

При виборі системного диска буде потрібно запланувати перевірку, в такому випадку він буде просканований при наступному завантаженні Windows. Для відновлення HDD застосовується також сторонній софт, наприклад, HDD Regenerator, Acronis Disk Director, Victoria та інші. При цьому у випадку з фізичними ушкодженнями пристрої виправити їх програмно не вийде, тому краще заздалегідь скопіювати важливу інформацію з жорсткого диска, можливо, його час вже закінчується.

Проблема при скачуванні з CD / DVD носія

Якщо помилка вискакує при копіюванні інформації з оптичного диска на внутрішній накопичувач, можливо, що диск просто забруднений або пошкоджений. Для початку потрібно очистити поверхню носія і спробувати виконати процедуру знову. Якщо не допомогло, шукаємо інше джерело інформації, а при його відсутності і необхідності відновлення даних з диска можна використовувати програму BadCopyPro, яка зчитує і повертає до життя файли з зіпсованих накопичувачів, якщо це можливо. На жаль, при сильно виражених пошкодженнях диска скопіювати з нього файли не вдасться.

Помилка в даних CRC при запису оптичних дисків, установці програм або ігор

Якщо проблема виникла в процесі запису образу, завантаженого з просторів інтернету, на CD / DVD, варто перевірити контрольні суми записуються даних перед виконанням процедури. Для цієї мети використовується утиліта HashTab, після установки якої, у властивостях файлу з'явиться нова вкладка «Хеш-суми файлів», з її допомогою ви зможете порівняти значення з ісходником. Так, при розбіжності контрольних сум, слід завантажити образ знову.

Повторно завантажити файл або архів слід також, коли за допомогою завантаженого дистрибутива програми вона не встановлюється на комп'ютер. Дані могли бути пошкоджені в процесі завантаження або не були повністю викачані. Зручно застосовувати для скачування uTorrent, оскільки утиліта самостійно визначає значення контрольних сум і перекачує частина інформації, завантажившись з помилкою. У разі скачування даних за прямими посиланнями можна використовувати Download Master. При цьому не виключено, що архів або файл вже був пошкоджений спочатку і в такому вигляді залитий на ресурс, тому потрібно спробувати завантажити його з альтернативного джерела.

Помилка в uTorrent

Коли помилка в даних CRC з'являється в програмі uTorrent, виправляємо її наступними діями:

  • Виконуємо оновлення клієнта.
  • Видаляємо проблемну роздачу в програмі, а також повністю завантажених файлів в папці на комп'ютері.
  • Шукаємо аналогічну роздачу на іншому ресурсі і викачуємо звідти.

Перерахованих вище способів досить, щоб позбутися від помилки в даних CRC, що виникає при різних умовах. Так, визначивши джерело появи збою, можна цілеспрямовано усунути проблему. У більшості випадків виправити помилку вдається програмними засобами, але, коли мова йде про фізичну несправності накопичувача, слід задуматися про його заміну.