Який поштовий протокол краще вибрати: POP3 або IMAP

Електронна пошта сьогодні є практично у кожного користувача, нерідко навіть не одна. Застосування такої системи обміну повідомленнями практикується з моменту повсюдного поширення мережі інтернет, і актуально донині, зокрема тому, що багато сервісів використовують адреси email для реєстрації акаунтів і розсилки новин. Але деякі користувачі використовують пошту і за прямим призначенням для відправки та отримання кореспонденції. Разом з поштовими сервісами широку популярність по всьому світу придбали і поштові клієнти - програми, що встановлюються на пристрої для зручності роботи з email. Вони дозволяють переглядати листи без залучення браузера, для чого на сьогоднішній день застосовується два стандартних протоколу - POP3 і IMAP. Обидва служать одній і тій же меті, але підхід до виконання завдання у кожного свій. При налаштуванні поштової програми є можливість вибору POP3 або IMAP, вони підтримуються більшістю клієнтів, і щоб визначитися, який з них краще застосувати, розглянемо кожен окремо і порівняємо їх.

Вибір поштового протоколу.

Що таке POP3

Абревіатура розшифровується як «Post Office Protocol», що в перекладі на російську означає протокол поштового відділення. POP3 - це третя версія (попередні варіації технології застаріли і вже не підтримуються), вона являє собою стандартний протокол прикладного рівня для вилучення електронної пошти з сервера за допомогою TCP-з'єднання. Даний протокол задіє порт 110, але при SSL / TLS-судинних застосовується 995. Алгоритм його роботи досить простий. Протокол завантажує листи з віддаленого сервера на комп і відразу ж або через деякий час на сервері повідомлення будуть видалені, залишившись лише на пристрої користувача. Це означає, що у випадку з POP3 переглянути ті ж повідомлення з іншого девайса не вийде, на відміну від IMAP, більш сучасного стандарту.

Так, місцезнаходження кореспонденції при застосуванні POP3 не може бути в двох місцях одночасно, листи будуть або на сервері, або на пристрої (за аналогією зі звичайною поштою, яку одержувач забирає з поштового відділення). Так, якщо ви переглянули листи, під цим мається на увазі, що ви їх забрали з сервера до себе. При великій кількості портативних пристроїв такий варіант не зовсім зручний, але коли з метою перегляду пошти використовується тільки комп'ютер, POP3 цілком достатньо. Але не виключені і збої девайса, тому завжди залишається ризик втрати інформації. Майже всі сучасні клієнти (Hotmail, Yahoo !, Gmail, Mail та ін.) Включають підтримку обох протоколів POP3 і IMAP, і дозволяють вибрати при налаштуванні пошти тип аккаунта.

Що таке IMAP

IMAP (Internet Massage Access Protocol) - це протокол прикладного рівня, застосовуваний для доступу до електронної пошти. Він відкриває користувачам великі можливості при роботі з поштою і більш актуальне на сьогодні. Стандартом також застосовується TCP-з'єднання, порт 143 або 993 (для підключень типу SSL / TLS). Якщо при виборі між POP3 і IMAP як тип облікового запису виставлений другий варіант, то клієнт має повний доступ до списків повідомлень і при відкритті потрібного листа міститься інформація завантажується повністю. Користувач може виконувати з поштою різні дії без регулярних пересилань з сервера на девайс і в зворотному напрямку. В акаунтах типу IMAP листи не будуть видалені з сервера і завдяки синхронізації пошти з ПК, смартфоном, планшетом і ін. Доступні з цих пристроїв, за тієї умови, що на кожному з них налаштована обліковий запис. Крім того, доступ до скриньки можливий при використанні браузера.

Протокол IMAP також дозволяє легко навести в пошті порядок шляхом створення директорій, що недоступно в умовах використання POP3. Працювати з кореспонденцією можна як одночасно з різних пристроїв, так і по черзі, причому всі внесені зміни з одного девайса будуть відслідковуватися і на інших. Повідомлення копіюються з сервера, а не розподіляються по пристроях, тому доступні завжди, поки ви їх самі не видалите звідти. Переваги протоколу, адаптованого під вимоги сучасного користувача, очевидні, і якщо ви бажаєте змінити тип облікового запису на IMAP, багато відомих сервіси дозволяють це зробити в налаштуваннях. Деякі поштові служби не підтримують опцію зміни протоколу, тому для застосування технології потрібно створити новий обліковий запис.

Різниця між POP3 і IMAP

Поштові протоколи працюють парно, причому один з них призначається для прийому кореспонденції, інший - для відправки. Протокол SMTP в поштових програмах, що застосовуються користувачами, відповідальний за відправку вихідних листів в мережах типу TCP / IP (серверами SMTP може бути використаний, як для передачі, так і прийому інформації). За витяг пошти відповідають POP3 і IMAP, під час налаштування клієнта як раз і потрібно вибрати той варіант, який вам більше підходить. Хоч обидва протоколи і виконують одну й ту ж місію і навіть з технічної точки зору мають багато спільного, різниця в методах транспортування інформації все-таки значна. Головне, чим відрізняється IMAP від ​​POP3 - це наявність можливостей з управління листами і їх зберігання даних на сервері. Особливості більш сучасної технології припускають високий рівень комфорту в роботі з поштою завдяки синхронізації. Тепер також немає необхідності завантажувати всі підряд листи, як це робить POP3, ви зможете систематизувати дані на власний розсуд, переміщати, завантажувати, вибравши певні повідомлення або залишати їх на сервері і т. Д.

Так, технології працюють за різними принципами і в протокол IMAP впроваджені додаткові функції, доступні при підключенні до мережі, ніж він істотно відрізняється від POP3, який дозволяє клієнту завантажувати файли онлайн, потім здійснювати подальші дії з ними локально. Програми, де в якості поштового протоколу застосований IMAP, здатні працювати і без інтернету, але при приєднанні список їх можливостей буде ширше. При цьому клієнти, які використовують POP3, працюють спритніше, що обумовлено як раз тим, що вони завантажують інформацію і виконують роботу з нею в режимі офлайн, тоді як клієнти IMAP, що виконують більшість функцій онлайн, споживають більше ресурсів.

Виділимо основні відмінності IMAP від ​​POP3:

  • IMAP пропонує можливості доступу до поштового сервера з різних пристроїв одночасно або по черзі, POP3 може працювати тільки з одним, куди і викачує всю приходить пошту;
  • Подальша робота з викачаними листами при типі аккаунта POP3 ведеться офлайн (завантаження на комп'ютер є обов'язковою умовою), IMAP ж дозволяє працювати як в онлайн, так і офлайн режимах (скачування можливо за бажанням, але ніяк не обов'язково). З IMAP доступна також сортування кореспонденції в ієрархічному порядку, додавання директорій і інші можливості управління;
  • Дані видаляються з сервера при їх завантаженні на пристрій (POP3), дані завжди доступні на сервері з будь-яких пристроїв (IMAP);
  • POP3 менш вимогливий до ресурсів, що безпосередньо пов'язано з принципом його функціонування;
  • У клієнта, що використовують IMAP доступний багатокористувацький режим і настройка поділу прав доступу, POP3 такими опціями не володіє.

Протокол POP3 є більш поширеним, але IMAP стрімко завойовує популярність, оскільки проблема нестачі місця давно перестала існувати, а його можливості як раз адаптовані під вимоги сучасних користувачів.

Чим керуватися при виборі

Більшість служб пропонує варіативність настройки клієнта. Так, якщо, налаштовуючи програму для email, ви зіткнулися з дилемою, який тип аккаунта вибрати - POP3 або IMAP, для початку слід вирішити для себе, яким чином вам зручніше отримувати електронну пошту. Визначаємо, що краще використовувати, враховуючи особливості роботи протоколів:

  • Якщо на поштовому сервері виділено небагато місця, то зручніше застосовувати POP3, тому як повідомлення видаляються звідти при їх завантаженні клієнтом на комп'ютер;
  • POP3 можна вибрати, коли немає необхідності в застосуванні безлічі функцій і використанні інших пристроїв з метою роботи з поштою;
  • Якщо потрібна синхронізація між поштою і декількома пристроями, а також доступ до всієї інформації, вибір очевидний - це IMAP;
  • Вибирати POP3 краще при роботі на слабких пристроях, через підвищену навантаження на ресурси в процесі синхронізації, яка забезпечується IMAP.

Технології розвиваються настільки швидко, що протокол POP3, який не підтримує багатозадачність, вже застаріває, поступаючись місцем IMAP, і незабаром зовсім втратить свою актуальність. Так що не далекий той день, коли питання, який же з двох варіантів для настройки клієнта перестане мучити користувачів, і сервісами за замовчуванням буде застосовуватися більш просунутий протокол.