Перевірка рідкокристалічного телевізора на биті пікселі

Nastroyvse продовжує серію статей про методи виявлення і лікування битих пікселів на екранах різної техніки. Другий за значимістю прилад після ноутбука або комп'ютера - рідкокристалічний телевізор. І хоч як мене удосконалювалася техніка, проблема битих пікселів досі актуальна.

Методика перевірки телевізора на биті пікселі.

Що таке пікселі

Створення рідкокристалічного дисплея - справа складна і трудомістка. Про його збірці краще дізнаватися з тематичних передач «Як це робиться» на телеканалі Discovery. Можливо і у нас з'явиться така стаття в швидкості. LCD-екрани міцно увійшли в життя обивателя і поступово замінюють апарати на електронно-променевих трубках завдяки ряду вагомих переваг:

  • Вони вимагають менше простору, зробивши телевізор тонше;
  • Вони краще і якісніше проводять електрику, а значить дають кращий відеосигнал;
  • Менший вплив на навколишнє середовище і телеглядачів через зниження рівня випромінювання.

Принцип роботи LCD-панелі такої. Перетворений в світловий електричний потік радіохвилі проходить через цілу систему вузлів - поляризаційні фільтр, тонкоплівковий транзистор, панель кольорового фільтру, поки не досягає шару рідких кристалів або плазми до типового модулем підсвічування. Значення вхідного сигналу і визначає остаточний колір, який бачить око телеглядача на зовнішньої матриці дисплея. Вся зовнішня поверхня матриці поділена на маленькі точки, іменовані пікселями. Саме ці крихти різної форми беруть на себе візуалізацію зміни орієнтації та постійного руху рідких кристалів під дією електричного поля. Пікселі невидимі людському оку. Але при виникненні певних умов вони здатні перетворитися з друзів глядача в перешкоду перегляду телевізора. Так, серед трансляції нічних сцен раптово з'являються червоні крапочки. Або ж сині на світлому фоні. Такі фрагменти називаються битими.

Причини появи битих пікселів

Кількість пікселів обчислюється мільйонами, через що гарантувати працездатність кожного неможливо. По ряду причин деякі кристали як би застигають і не змінюють орієнтацію, підставляючись під різні субпіксель основних кольорів. Головна причина такого явища - вихід зі ладу транзистора управління, через що піксель передає тільки один колір. Шанс лікування залежить від забарвлення субпікселя. Якщо це червоний, синій або жовтий різних відтінків - пацієнта легко реанімувати. Для лікування використовують програмні і фізичні методи. До речі, ви коли-небудь робили масаж ... монітора або телевізора? А вони іноді його потребують. Але про це пізніше.

Набагато гірше повний вихід зі строю керуючого транзистора - так званого інвертора. В цьому випадку піксель або матриця в цілому почне мерехтіти, а потім і зовсім стемніє або посвітлішає. Незалежно від результату цього пікселя можна сміливо замовляти заупокійну службу. Замінити деталь практично не представляється можливим без заводських умов. Але підтверджень такої практики немає. Биті пікселі - великі хитруни. Вони можуть як раптово з'явитися, так і піти по-англійськи або захопити сусідів за собою. Але головне - навіть у нового телевізора вже можуть бути присутніми дефектні пікселі. Таке допускає міжнародна специфікація ISO 13406-2, яка лягла в основу державного стандарту ГОСТ Р 52324-2005. Згідно з документом, ТВ-дисплеї діляться на 4 класи. Нормативи битих пікселів на мільйон штук такі:

  • 1 клас - биті пікселі неприпустимі. Помітили один такий - вимагайте заміну панелі за рахунок виробника. На ринку представлені невеликою кількістю штучних серій ексклюзивних екранів.
  • 2 клас - не більше двох чорних або білих пікселів на протилежному тлі або п'яти кольорових. Найбільш ходовий на ринку Росії і країн Співдружності.
  • Для третього класу допускається 5 білих точок на чорному тлі, 15 чорних на білому або 50 кольорових.
  • 4 клас має нормативи, десятикратно перевищують третій клас.

Віднесення дисплея до одного з типів не гарантує дорожнечі. У одного виробника рідкокристалічна панель 1 класу може варто трьох 4 класу і навпаки. Аналогічне зауваження можна застосувати до іншим характеристикам - ударопрочности, щільності тощо.

Перевірка телевізора на дефекти зображення

Методи перевірки відображення телевізора практично не відрізняються від аналогічних дій по відношенню до монітора ноутбука або персонального комп'ютера. Правда, не обійшлося без «але». Для контролю програмними методами потрібен системний блок або ноутбук за допомогою мережі і настройками другого монітора. Але в магазині це табу. Натомість вам запропонують послугу перевірки матриці за гроші. Але навіщо переплачувати, якщо є хитрий метод. Досить завантажити зображення градієнтних фонів і відеоролики для перевірки телевізора. Потім записати їх на знімний носій - флешку, карту-пам'яті. Можна попросити продавця-консультанта перевірити підключення флешки або карти пам'яті. Далі підключити заготовлений носій, щоб переглянути. Білі добре помітні на чорному, чорні на білому, червоний буде різати синій або зелений і так далі.

лікуємо пікселі

Методи лікування можна розділити на лабораторні, програмні та фізичні. Першу категорію розглядати не має сенсу - вона під силу лише професіоналам. А дві інші заслуговують набагато більшої уваги.

програмні рішення

Багато виробників пропонують фірмові програмні рішення для виявлення і усунення битих пікселів. По можливості краще користуватися ними. Телевізори на базі ОС Android мають більш широкий спектр альтернатив за рахунок сумісності з інтернет-магазином Play Market. Решта моделей можна з'єднати з комп'ютером або ноутбуком. Ідеально, якщо телевізор буде виступати основним монітором. Тоді з його допомогою зручно запускати штатні додатки операційної системи ПК. З утиліт для смарт-ТВ відзначимо Bad Crystal і JscreenFix. Вони платні, але ціна питання невелика. У порівнянні з іншими програмами, які відновлюють битий піксель за 48 годин, вони ліквідують його за лічені хвилини. Програмні комплекси усувають 80-90% всіх дефектів і знижують темпи вигоряння матриці пристрою. Але в більш важких випадках рекомендується залишити софт активним на ніч.

механічний вплив

Полягає в масажі області навколо битого пікселя. Робити це краще м'якою ваткою або вушної паличкою, помірно натискаючи на екран. Дуже важливо не перестаратися, інакше вилікувавши один піксель, постраждає як мінімум 8 сусідніх. Всі дії власник організовує на свій страх і ризик. З цієї причини не рекомендується проводити процедуру на гарантійних екранах, оскільки самолікування загрожує втратою права на обслуговування по сервісній програмі.

кінець

На цьому завершуємо огляд причин, алгоритму перевірки і усунення битих пікселів на екрані телевізора. Nastroyvse бажає читачам високої якості зображення з об'ємним звуком. Нехай биті пікселі ніколи не стануть на заваді перегляду улюбленого контенту, де б ви не знаходилися!