Що вибрати - AMOLED або IPS і чому

Ринок електронних гаджетів, на догоду сучасним потребам в технологіях, завжди відрізнявся конкуренцією між своїми представниками. Дана конкуренція велася і ведеться на всіх фронтах, як в цілому по ринку смартфонів і планшетів, так і на ринку комплектуючих до них. В рамках цієї статті мова піде про дуже важливу деталь будь-якого девайса - про екран, який за сучасними стандартами повинен відрізнятися не тільки своїм розміром, але і максимальною якістю переданого зображення. Картинка вирішує все! Розвиток технологій призвело до того, що «екс-лідер» екранних комплектуючих - TN-матриця залишила свій високий пост, по всіх фронтах поступившись більш досконалим і просунутим AMOLED і IPS. І саме про даному суперництві за лідерство і піде мова далі.

Вибір екрану для смартфона: AMOLED або IPS.

Що краще

Дана тема вже вивчена вздовж і впоперек, так як питання вибору ставиться перед користувачами на щоденній основі, а з виходом у світ нових моделей вивчення і порівняння матриць починається з новою силою. Вибір - це завжди індивідуальне рішення, засноване на якихось особистих уподобань і фізіології, особливо це стосується питання, що розглядається. Тому всі доводи, які будуть приведені нижче, відображають лише загальну думку користувачів, не заснований на думці фахівців і особистому думку автора.

IPS

Почати слід саме з даного типу матриць, так як дана технологія вже на порядок старше свого прямого конкурента, що вже може наштовхнути на певні висновки, але не слід забігати вперед. Якщо не вдаватися в подробиці, то активна розробка і розвиток «IPS» триває вже близько двадцяти років, протягом яких, використовувана система отримала безліч найважливіших змін, за рахунок чого і зберігається її актуальність досі. «IPS» має безліч позитивних сторін і значно перевищує за якістю інші типи РК-панелей, за таких особливостей:

  • «Фінансова доступність». Беручи до уваги тривалу історію розвитку і становлення, масове виробництво «IPS-матриць» має мінімальну вартість, дозволяючи випускати на призначений для користувача ринок лінійки продуктів в максимальній бюджетному ціновому сегменті. Наприклад, початкова вартість «FullHD» екрану коливається біля позначки в 9-10 «вічнозелених» доларів. А це за сучасними мірками не просто дешево, а практично «задарма».
  • «Якість передачі кольору». Вже не один рік велика частина професійних моніторів, які використовують у своїй роботі дизайнери, фотографи, архітектори, поставляються саме з «IPS-матрицею». При оптимальної і грамотної калібрування якість передачі кольору буде передаватися з максимальною точністю, в тому числі в результаті максимального охоплення відтінків.

  • «Мінімальна енергоспоживання». Одна з ключових особливостей, що досягається за рахунок того, що картинка формується рідкими кристалами, які споживають лише мінімальна кількість струму. Основний витрата енергії на себе приміряє підсвічування, чим яскравіше вона, тим більше ресурсів потрібно для її підживлення. Ця особливість дозволяє підтримувати приблизно рівне енергоспоживання незалежно від сценарію використання гаджета (веб-серфінг, ігри, перегляд фільмів і т. П.).
  • "Термін служби". Основний елемент - це рідкі кристали, які мінімально схильні до зносу і старіння. Тому первісна яскравість не втратить своєї якості навіть після кількох років активного використання. А це, все ж забігаючи вперед, плюс в скарбничку «IPS» щодо конкуренції з «AMOLED».

Безумовно, як і в будь-якої технології, тут є ряд негативних моментів, але здебільшого вони носять фундаментальний характер, що нівелює всі спроби їх виправлення. Виділяється два значних мінуса «IPS»:

  • «Передача чорного». Основна перевага - рідкі кристали - є і носієм основного мінуса. Рідкі кристали не можуть повністю заблокувати світло від підсвічування, а беручи до уваги спільність підсвічування для всієї матриці, передача чорного кольору втрачає свою глибину.

Ця ж обставина позначається і на контрастності, так як різниця між самим темним і найсвітлішим пикселем незначна.

  • "Час відгуку". Справедливості заради, варто відзначити, що більший час на відгук у «IPS» стали відносити до недоліків системи тільки кілька років тому з моменту впровадження VR-технологій, а також в ігровій індустрії, з просунутою графічної складової.

AMOLED

Отже, прийшов час і для основного конкурента. «AMOLED» - це сучасна технологія, яка використовується для створення телевізійних дисплеїв, а також активно застосовується на мобільних пристроях і комп'ютерних моніторах. В основі роботи закладений принцип використання масивів незалежних мініатюрних світлодіодів, що має на увазі деяку перевагу над своїм конкурентом, а саме:

  • «Глибина і контрастність». Як вже було сказано вище, в основі роботи «AMOLED» закладено використання незалежних пікселів, кожен з яких є індивідуальним джерелом світла і управляється індивідуально системою без прямого зв'язку з іншими пікселями. Тобто грубо кажучи, при виведенні на екран чорний колір пікселі не світяться, а висновок відтінків кольорів характеризується підвищеною яскравістю, що і створює кращу контрастність і глибину того самого чорного кольору.
  • «Мінімальний час на відгук». На відміну від вище розглянутого типу матриці, в «AMOLED» час відгуку істотно менше, що створює кращу динаміку картинки з оптимальною і вкрай високою частотою оновлення кадрів. Саме тому дані матриці демонструє відмінну якість картинки в ігрових процесах.
  • «Компактність». З огляду на той факт, що в матриці «AMOLED» не використовуються розсіюються світло підсвічування шари, в їх габаритах можна домогтися меншої товщини, що вкрай важливий елемент при плануванні розміру гаджета.

Ще один не маловажний момент полягає в тому, що незалежність і компактність пікселів дозволяє використовувати даний тип матриць у виробництві не тільки вигнутих (що вже активно використовується) моніторах, а й у виробництві гнучких екранів (які вже були представлені деякими світовими брендами). Беручи до уваги, що «AMOLED» - це відносно молода технологія, наявні недоліки носять більш значний характер. По суті, всі негативні сторони так чи інакше пов'язані з одним єдиним елементом - з синім світлодіодом.

  • «Втома». З перших днів застосування девайсів з «AMOLED» дисплеєм багато користувачів (особливо люди, які мають проблеми із зором) відзначають, що при тривалому використанні смартфонів сильно втомлюються очі. Ця обставина має індивідуальний характер і вимагає деякий час на звикання.

Як відзначають самі розробники, це наслідок того, що при безперервному світінні сині субпіксель сприймаються яскравіше, ніж червоні і зелені. Головне - це знайти оптимальний баланс і налаштувати ШІМ-регулювання і яскравість підсвічування на природний рівень сприйняття.

  • «Недовговічність». Все той же синій діод, у якого дещо менший термін служби, ніж у червоних і зелених, що може привести до значного спотворення передачі кольору.

Торкаючись питання енергоспоживання, варто відзначити приблизна рівність. Обидва варіанти пропонують знижене енергоспоживання, тільки у «AMOLED» перевага при показі темних тонів, а IPS більш кращий при показі світлих.

висновок

Чи можна зробити конкретний висновок про те, який тип краще? Безумовно відповідь - ні! Значні недоліки присутні в обох технологіях, приблизно в рівному співвідношенні. Висновок можна зробити тільки один - «IPS» пропонує більшу стабільність за рахунок багаторічної історії розвитку, а «AMOLED» - це технологія майбутнього, на чому і буде будуватися подальший розвиток електронних гаджетів.