Виправлення помилки, що виникає при вході в обліковий запис «Ваш комп'ютер не в мережі»

Дана помилка характерна для нових версій Windows 8 і 10. Напевно, ви вже помітили їх принципова відмінність від «сімки», де перед початком роботи не було потрібно заводити аккаунт в Microsoft. Тут же за замовчуванням потрібно кожен раз при новому включенні вводити пароль від облікового запису. І навіть якщо ви налаштували спрощений вхід, періодично система вимагає підтвердити дані. Іноді відбувається збій в підключенні до інтернету, при спробі увійти в профіль певного користувача з'являється повідомлення «Ваш комп'ютер не в мережі», і повертає до поля введення. Чому так відбувається і як це виправити, ви дізнаєтеся далі.

Методика виправлення помилки входу в обліковий запис Microsoft.

Причини виникнення помилки

Найчастіше подібне відбувається у людей, що користуються USB-модемом, який потрібно підключати вручну, щоб отримати доступ в інтернет. Виникає патова ситуація: включити його неможливо, не ввійшовши в систему, а цьому перешкоджає відсутність з'єднання. Таке ж буває, якщо деактивовано функція автоматичного приєднання до мережі Wi-Fi або стався збій. І крім повідомлення «Ваш комп'ютер знаходиться не в мережі», немає ніяких конкретних порад, як вирішити проблему. Нерідко, навіть після встановлення з'єднання відбувається збій налаштувань, і система пише те ж саме, тоді доводиться робити відкат ОС до визначеної дати, коли все працювало коректно.

Відновлення доступу до облікового запису

При появі повідомлення «Ваш комп'ютер не в мережі» потрібно спробувати увійти в систему по-іншому:

  1. Затисніть Shift і серед кнопок на екрані виберіть «Перезавантаження».

  2. При повторному включенні з'являться інструменти - нам потрібна «Командний рядок». Вікно може відкритися не відразу - найімовірніше, у вас зажадають пароль від аккаунта Microsoft.
  3. В поле впишіть «regedit» (без лапок), щоб викликати редактор реєстру.
  4. Зліва ви побачите розділи, вам потрібно вибрати HKEY_USERS.DEFAULT.
  5. Усередині шукайте папку Software, а в ній Microsoft.
  6. Тут буде розділ IdentityCRL, що містить папку StoredIdentities, де знаходяться дані вашого облікового запису Microsoft - видаліть їх повністю.

  7. Тепер можна увійти в систему: запустіть браузер, яким користуєтеся (наприклад, «Хром» або «Яндекс»), зайдіть на сайт Microsoft, відкрийте вкладку управління акаунтами, знайдіть назву свого ПК або ноутбука і виберіть «Видалити комп'ютер».

Після цього потрібно зайти в «Центр оновлень» Windows і встановити всі update-пакети, щоб уникнути помилок з підключенням в майбутньому.

Як відключити обліковий запис від облікового запису Microsoft

Якщо з вашим інтернетом постійно відбувається щось, що перешкоджає стабільному з'єднанню, краще зовсім відключити функцію онлайн-авторизації при завантаженні ОС. Таким чином, ви позбудетеся від необхідності кожного разу логінитися в акаунті, входячи в систему. Це не завадить вам поставити пароль для певного користувача, але він уже не повинен буде в обов'язковому порядку містити цифри, букви і символи - довжину і зміст коду ви виставляєте самі.

  1. Увімкніть ПК і натисніть на значок зубчастого коліщатка.
  2. Розгорніть розділ «Зміна параметрів комп'ютера».
  3. Відкрийте підрозділ «Облікові записи».
  4. Натисніть кнопку, в підписі до якої пропонується вхід з локальної обліковим записом.

Пам'ятайте, що в цьому випадку ви не зможете працювати з Microsoft Store, хмарою, що надаються розробником і настройками батьківського контролю. Правда, вітчизняні користувачі рідко звертаються до даних функцій. Єдиний мінус такого підходу - «Скайп» може вилітати: не приймати пароль, постійно повертати на сторінку авторизації і т.п., так як, зараз він пов'язаний із загальним аккаунтом Microsoft. Якщо ж ви не можете увійти в профіль не через поганий інтернету, а через збій в системі, спробуйте відкотити її назад через контрольну точку:

  1. Відкрийте «Провідник» (значок жовтої папки на «Панелі задач»).
  2. У списку ліворуч знайдете ярлик «Комп'ютер» і клацніть по ньому додатковою кнопкою.
  3. Виберіть пункт Properties.
  4. Відкрийте вкладку «Захист системи».

  5. Клацніть по кнопці «Відновлення».
  6. Виберіть дату, коли все працювало нормально.
  7. Перезавантажте ПК і спробуйте увійти в обліковий запис.