Заміна процесора на комп'ютері своїми руками

Процесор комп'ютера - одна з найважливіших його деталей. Саме ця мікросхема робить всі обчислення, і вона управляє виконанням всіх програм і управляє практично всіма пристроями системного блоку. Без процесора комп'ютер перетворюється просто в мертве залізо. Адже якщо без вінчестера або навіть відеокарти він ще може працювати і виконувати деякі функції, то без своєї основної обчислювальної частини він навіть не включиться.

Методика заміни процесу на комп'ютері самому.

Коли потрібна заміна

Новий комп'ютер зазвичай повністю задовольняє всі потреби користувача, так як всі програми відповідають його характеристикам. Хіба що для більшого комфорту або для ігор може знадобитися збільшити обсяг оперативної пам'яті або встановити більш потужну відеокарту. Але через кілька років може знадобитися і заміна процесора на комп'ютері на більш потужний. Програми стають все більше і складніше, операційні системи теж ускладнюються і обростають фоновими службами, і обчислювальної потужності починає не вистачати. Особливо це стає помітно з іграми - сучасні працюють з великими труднощами або взагалі не запускаються. Та й робота з новими версіями програм, що вимагають великого обсягу обчислень, наприклад, 3D Max або редактори відео, стає проблематичною.

Перш ніж зважитися на цей крок, потрібно бути впевненим, що саме процесор є найслабшим елементом системи. Адже його заміна на більш продуктивний при використанні старого повільного вінчестера і повільної, застарілої пам'яті, на застарілій материнської плати, не дасть жодного зиску. Тим більше якщо міняти на мікросхему, яку можна знайти хіба що на розборках. Тоді простіше поміняти відразу весь системний блок. Але якщо материнська плата підтримує продуктивні моделі процесорів, які ще не застаріли і все ще продаються в новому вигляді в магазинах, використовує сучасний тип пам'яті і може розширюватися, то заміна має сенс. Це більш бюджетний варіант, ніж покупка нового системного блоку, і продовжить термін життя комп'ютера ще на кілька років.

Як дізнатися, який процесор потрібно купити

Перш, ніж поміняти процесор на компі, треба дізнатися, який краще купити на заміну. А для цього потрібно визначити тип його сокета. Зробити це можна, вивчивши документацію до материнке - книжка від неї повинна бути в комплекті з комп'ютером, а якщо її немає, можна почитати її характеристики в Інтернеті. З документації можна дізнатися, які процесори підтримуються материнською платою і рекомендуються для неї. Дуже корисною виявляється програма AIDA64, яка показує безліч технічної інформації, в тому числі і назва материнки, і тип підтримуваного сокета. Далі на допомогу знову може прийти Інтернет - потрібно подивитися, які процесори продаються саме під потрібний сокет. Тут же можна зорієнтуватися по бажаним характеристикам і вартості. При виборі радимо звернути увагу на наступні параметри:

  • Частота ядра і кількість ядер. Багато хто вважає, що чим більше ядер, тим комп'ютер продуктивніше і взагалі «крутіше». На ділі це не зовсім так. Мало які програми, а тим більше гри, можуть працювати з 4 і більше ядрами, а частота їх помітно менше. Тому процесор з двома ядрами на 4 ГГц може виявитися куди продуктивніше, ніж 6-ядерний з частотою 1.4 ГГц на ядро. Але вибір залежить від завдань - для програміста або 3D-визуализатора важливо число ядер, а для гравця - частота, а ядер вистачить і 2-4.
  • Розрядність - сучасні системи і програми практично всі розраховані на 64-бітну архітектуру, і вибирати потрібно відповідний процесор. 32-бітові використовувати вже немає сенсу, до того ж вони не можуть використовувати повністю навіть 4 Гб оперативної пам'яті.
  • Частота оперативної пам'яті - потрібно враховувати, яку підтримує новий процесор. Якщо вона менше, ніж у встановленої оперативки, то частота її буде обмежуватися, і приріст продуктивності виявиться помітно нижче.
  • Вбудоване відеоядро - якщо воно є в старому процесорі і використовується, то при виборі варіанту без нього доведеться купувати ще і відеокарту. Або купувати новий процесор з відеоядром.

Як бачите, до вибору цього важливого елемента треба підходити відповідально, враховуючи різні моменти, а не тільки вартість і кількість ядер.

Підготовка до заміни процесора

Щоб поміняти процесор ПК, потрібно в першу чергу придбати новий, а також купити термопасту. Можливо, що доведеться, і навіть бажано, придбати новий радіатор і кулер, особливо якщо старі можуть не впоратися з охолодженням більш потужної мікросхеми. Після цього треба відключити системний блок від харчування і ретельно видалити з нього пил і різний сміття, що скупчилося. Можна скористатися пилососом. Можливо, буде потрібно зняти відеокарту, якщо вона завадить при роботі. Ось і все, на цьому підготовка закінчується, залишилося тільки правильно замінити процесор на комп'ютері.

Зняття кулера і заміна ЦП

Перед тим, як поміняти процесор на комп'ютері, треба зняти кулер і радіатор, які встановлені на ньому. Кріпитися вони можуть різними способами. Іноді весь блок закріплений за допомогою поворотних затискачів, а іноді так кріпиться тільки радіатор, а кулер до нього прикручений болтами. Провід живлення кулера треба від'єднати, і акуратно зняти весь цей блок. Затискачі зазвичай звільняються поворотом. Знімати радіатор потрібно акуратно, не докладаючи великої сили - іноді стара термопаста буває неякісною, твердне і міцно утримує його на мікросхемі. Стару термопасту з радіатора потрібно стерти.

Після цього самому замінити ЦП на комп'ютері нескладно:

  • Відсунути важіль, звільнити старий процесор в роз'ємі і прибрати його.
  • Почистити роз'єм - м'яким пензликом або продувкою.
  • Взяти новий процесор і встановити його в роз'єм. При цьому руками за його ніжки братися не треба. Зверніть увагу - на одному з кутів мікросхеми є мітка у вигляді трикутника, і така ж є на роз'ємі. Ці мітки треба поєднати, щоб все встало на свої місця. Неправильна установка, розбіжність контактів і заталківаніе мікросхеми силою - часта причина поломки її ніжок. Треба все робити акуратно і не поспішаючи, і проблем не виникне.
  • Знову опустити важіль або притиснути процесор спеціальною планкою, щоб він зафіксувався.

Далі йде процес установки радіатора і кулера на місце. На радіатор потрібно нанести новий шар термопасти в центрі, там, де він буде стикатися з мікросхемою. Цей шар повинен бути тонким, але рівномірним - не треба мазати товстіший, як масло на хліб, це часта помилка. Встановіть радіатор і закріпіть його, а потім поставте на місце кулер і підключіть його роз'єм на платі. Якщо прибирали відеокарту або ще якісь деталі, також поверніть їх на місце.

Налаштування в BIOS Setup

Ніяких налаштувань в BIOS після заміни процесора робити зазвичай не треба. Досить скинути всі налаштування і при включенні конфігурація буде визначена заново. Зробити скидання можна різними способами:

  1. Переставити спеціальну перемичку на роз'ємі на кілька секунд в положення «Clear CMOS». Ця перемичка зазвичай знаходиться поруч з батарейкою. Потім повернути її на місце.
  2. Іноді замість перемички на платі є просто контакти з таким же позначенням - їх також можна на кілька секунд замкнути викруткою.
  3. Можна витягнути батарейку і викруткою замкнути її контакти. Пам'ять BIOS, де зберігаються настройки, без харчування також очиститься. Потім повернути батарейку на місце.

При включенні комп'ютера BIOS завантажиться з настройками за замовчуванням. Можливо, буде потрібно зайти в них і встановити час, дату, послідовність завантаження з різних пристроїв.

Налаштування в Windows

Налаштовувати систему після заміни процесора звичайно не потрібно - вона просто виведе повідомлення про виявлення нового обладнання і встановить нові драйвера для нього. Після цього краще перезавантажити комп'ютер. Але іноді, хоч і в рідкісних випадках, замість нормального завантаження Windows може з'явитися синій екран. Тоді можна спробувати завантажити систему в безпечному режимі - натиснути на початку завантаження F8 і вибрати відповідний пункт. Потім, якщо система завантажиться, зайти в список пристроїв, знайти там процесор і видалити у нього драйвера. Після перезавантаження Windows зазвичай правильно визначає новий процесор і встановлює для нього відповідні драйвера.

Якщо все це не допомогло, і система не завантажується, варто спробувати завантаження з флешки або з диска. Якщо з ними комп'ютер працює нормально, то доведеться стару систему перевстановити заново. Таке трапляється рідко, зазвичай джерелом проблеми є драйвера, і установки нових рідко викликає проблеми, так як в системі вони вже є для більшості процесорів.