Кращі інструменти для виконання процедури клонування HDD

У певних випадках користувачеві може знадобитися перенести інформацію з одного внутрішнього накопичувача на інший, дуже часто разом зі встановленою операційною системою. Якщо мова про великих обсягах даних і необхідності в точності скопіювати HDD, наприклад, при заміні пристрою, то рішенням стає клонування використовуваного жорсткого диска. Багато дій можна виконувати вручну, але навіть якщо потрібно перенести тільки призначені для користувача дані, в залежності від обсягу процес може затягнутися і на годинник, а систему і необхідне програмне забезпечення доведеться ставити заново, тому ефективніше для таких цілей використовувати спеціалізований софт.

Порядок клонування жорсткого диска.

Що таке клонування жорсткого диска

Процедура являє собою повне копіювання, перенесення даних по секторам на новий, вказаний вами носій HDD або SSD, що дозволяє в буквальному сенсі «клонувати» наявне джерело. Вміст по закінченні процесу буде доступно в тому ж вигляді, що і було на оригінальному пристрої, тобто з тієї ж операційною системою і її файлами, драйверами, встановленим софтом, призначеними для користувача даними, настройками, паролями та іншими відомостями, іншими словами, всі дані « переїдуть »на інший носій. Все буде в точності, як на вихідному пристрої, при цьому ви можете виконати повне клонування HDD або деяких його розділів. У певних випадках це здасться більш прийнятним варіантом.

ВАЖЛИВО. Оскільки створений клон буде повністю ідентичний попередньому носію, необхідно подбати про те, щоб донор ні заражений вірусами.

Для виконання клонування накопичувача з файлами, структурою і розділами не обов'язково, щоб обсяг обох пристроїв, исходника і клону, був однаковим, але при цьому накопичувач, на який ми перенесемо інформацію, все ж повинен її вмістити. Так, якщо немає можливості або бажання клонувати весь диск, можна скопіювати тільки те, що вам дійсно необхідно.

Навіщо проводити клонування жорсткого диска

У кожного користувача свої цілі при здійсненні тих чи інших завдань, в тому числі і цієї. Перш за все, клонування жорсткого диска робиться заради власного комфорту і економії часу. Так, процедура виконується з наступних причин:

 • Заміна старого жорсткого накопичувача на новий HDD або більш продуктивний SSD (другий варіант стає дуже популярним сьогодні, з огляду на те, що з недавнього часу вартість твердотільних накопичувачів стала адекватною за споживчими мірками, тенденція до придбання пристроїв зросла).
 • Ще одна причина, по якій потрібно клонувати жорсткий диск, це перенесення встановленої ОС. Так, виконавши процедуру, ви зможете користуватися тією ж операційною системою Windows, з усіма її компонентами і настройками. На новому носії вам не доведеться ні встановлювати Windows, ні налаштовувати під себе все, що вам потрібно для роботи за комп'ютером. Чи не зміниться зовсім нічого, за винятком того, що у випадку з перенесенням на SSD система стане в рази швидше.
 • Синхронізація роботи за різними комп'ютерами. Мова зараз не про масштаби в межах будь-якого проекту, конкретної програми або сервісу, для цього можна виконати і інші, менш глобальні дії. Завдяки можливості клонування жорсткого диска ви зможете розгорнути власне поле діяльності і відчувати себе максимально комфортно у своїй робочої середовищі при використанні різних девайсів.
 • Створення резервної копії даних. Для багатьох користувачів інформація, записана в пам'яті пристрою, має велике значення, тим більше, якщо вона особиста і її більше ніде немає, крім як на конкретному накопичувачі. Вічної гарантії на будь-який з видів носіїв не буває і рано чи пізно пристрій може раптово вийти з ладу. При цьому не кожен користувач довірить певні дані сервісу хмарного зберігання, та й обсяги можуть перевищувати допустимі сховищами або за зберігання доведеться платити, а в разі наявності носія-клону з вашими файлами, вони будуть в безпеці.

Утиліти і програми для клонування

Займатися вручну перенесенням даних в масштабах жорсткого диска засобами Windows недоцільно, тим більше робити це абсолютно нема чого, адже для цієї мети є спеціальні інструменти, причому у великому асортименті, що дозволяють легко і швидко здійснити операцію клонування. Серед софта можна зустріти як безкоштовні, так і комерційні продукти. Одні додатки здатні виконувати тільки клонування, для інших же можливість створення клону HDD - це аж ніяк не єдина функція. Тут вже вибирати користувачеві, якою програмою скористатися, все залежить від того, який з варіантів для нього буде більш кращий. Ми розглянемо кілька зручних програм і розберемося, як клонувати жорсткий диск з операційною системою Windows 10 або 7.

Перед початком робіт з будь-яким з додатків слід підключити новий накопичувач до відповідного інтерфейсу девайса, а також переконатися, що процес не буде перерваний. На ноутбуці повинен бути заряджений акумулятор, при цьому на будь-якому комп'ютері слід виключити всі чинники, здатні перешкодити виконанню, після чого вже можна приступати до дій з клонування. Процедура в різних програмах схожа, і виконати її можна інтуїтивно, але все ж є і деякі відмінності, тому розглянемо докладніше процес створення клону жорсткого диска в популярних додатках.

FarStone RestoreIT Pro

Утиліта платна, вона створює бекапи і використовується з метою відновлення даних у разі їх втрати при різних умовах, наприклад, в результаті збоїв, зараження пристрою вірусами і інших форс-мажорів. Клони накопичувачів за допомогою цього софта не створюють, але функціонал RestoreIT Pro дозволяє відновити ОС навіть при пошкодженнях завантажувача, зберігати історію трансформацій файлів, провести моніторинг вінчестера або конкретних його розділів, доступні також повне і накопичувальне резервування.

Aomei Backupper

Хороша прога зі зручною навігацією, пропонує можливості бекапа і клонування HDD, обраних розділів, а також операційної системи. Софт базової версії розповсюджується безкоштовно. Щоб скористатися Aomei Backupper з метою перенесення даних, виконуємо наступне:

 • Запускаємо софт і в лівому меню переходимо до розділу «Clone».
 • Тут вибираємо «Disk Clone», якщо потрібно виконати клонування вінчестера.
 • Вказуємо исходник ( «Source disk») і тиснемо кнопку «Next».
 • Тепер виберемо цільової накопичувач ( «Destination disk»), на який «переїдуть» дані, натискаємо «Next».
 • Процес почнеться автоматично, по його завершенні необхідно буде перезавантажитися.

Handy Backup

Дуже зручна і проста програма російською, що дозволяє робити копії дисків з повним збереженням структури накопичувачів HDD. Процедура клонування автоматизована, що позбавить користувача від ручної очистки, перенесення даних і усунення різних помилок в реєстрі. Софт платний, але є і вільна версія, розрахована на 30 днів, її цілком вистачить для клонування. Працювати з Handy Backup легко:

 • Запускаємо софт і вибираємо тип завдання «Створити резервну копію», тиснемо «Далі».
 • Вказуємо дані для копіювання, для чого розгортаємо гілку «Disk Clone», де вибираємо «System Recovery», тиснемо «Додати».
 • Відзначаємо розділ «Physical drive» (це і є вінчестер).
 • Тепер потрібно вказати цільової накопичувач для «переїзду» на нього даних, після чого тиснемо «Далі».
 • Вибираючи тип копіювання, відзначаємо «Повний».
 • Наступний крок «Стиснення і шифрування» можна пропустити, нічого не змінюючи, якщо вам це не потрібно.
 • На черговому етапі буде доступна настройка планувальника, але нам це не цікаво, так що тиснемо «Далі».
 • Вводимо ім'я завдання, тиснемо кнопку «Готово», після чого почнеться процедура повного клонування HDD, по закінченні якої необхідно перезавантажити девайс.

Renee Becca

Проста утиліта з інтуїтивно зрозумілим меню, яка допоможе всього в кілька кліків миші виконати процедуру перенесення всіх відомостей з носія, окремих каталогів або конкретних системних розділів. Для здійснення операції виконуємо такі кроки:

 • Запускаємо утиліту Renee Becca.
 • Йдемо в розділ «Клон» (в лівому блоці інтерфейсу) і вибираємо пункт «Клон жорсткого диска». Можна також зробити клон розділу або перемістити тільки систему.
 • У віконці, що з'явилося потрібно вказати вихідний накопичувач (джерело) і пункт призначення клону (накопичувач, на який скопіюємо дані).
 • Відзначаємо пункт «Зробити цільової диск завантажувальним ...».
 • Розкриваємо список натисненням кнопки «Більше» і відзначаємо пункт «Клон всіх секторів ...», в такому випадку процедура потребує чимало часу, але дозволить зробити новий накопичувач ідентичним попередньому.
 • Запуск процесу виконується натисканням кнопки «Клон» внизу вікна.

Acronis Disk Director

Платна, але багатофункціональна програма. Для процедури створення клону вінчестера можна використовувати і пробну версію. Софт відрізняється зручністю і хорошою швидкістю роботи, а також підтримкою численних версій Windows. Завдяки софту ви зможете клонувати носії з різними файловими системами. Розглянемо, як зробити клонування хард-року, використовуючи Acronis Disk Director:

 • Вибираємо клонують носій (не розподіл, а конкретно вінчестер), тиснемо ПКМ для виклику Майстра клонування, виберемо опцію «Клонувати базовий диск».
 • У новому вікні вказуємо цільове пристрій, куди виникне необхідності перенести даних. Якщо на «одержувача» знаходиться будь-яка інформація, вона буде переписана. Натиснемо «Далі» після того, як вибір зроблено.
 • Наступне вікно передбачає вибір методу клонування. Якщо ви хочете, щоб новий накопичувач був повністю ідентичний «донору», вибираємо пункт «Один в один» і тиснемо «Завершити».
 • У головному вікні буде потрібно підтвердити дію з HDD, для чого натискаємо «Застосувати очікують операції», підтверджуємо намір.
 • Програма перезавантажить комп'ютер і виконає процедуру.

Macrium Reflect

Безкоштовна програма, що надає можливість клонувати жорсткий диск цілком або частково, підтримуюча Windows 7, 8, 10 та інші, а також різні файлові системи і носії. Утиліта використовує багаторівневе шифрування, забезпечуючи безпеку даних, працює з високою швидкістю і крім клонування, створює також образи розділів або дисків (після відновлення ОС їх можна вбудувати в стандартний Провідник Windows). Інтерфейс простий, але відсутня підтримка російської мови. Також в числі недоліків бонус у вигляді рекламного софта. Розглянемо, як клонувати диск за допомогою Macrium Reflect:

 • Запускаємо софт і вибираємо накопичувач, що буде вихідним.
 • Тиснемо «Clone this disk».
 • Відзначаємо розділи на «донора», які необхідно клонувати.
 • Натискаємо «Select a disk to clone to ...» і вказуємо накопичувач, куди переносимо інформацію.
 • Тиснемо «Finish» і чекаємо закінчення процесу.

Paragon Drive Backup Personal

Програма являє собою інструментарій для створення резервних копій, відновлення і клонування накопичувачів і їх розділів. Її інтерфейс простий і зручний, а всі маніпуляції в ході роботи будуть супроводжуватися підказками «майстри», так що вивчати інструкції для роботи в додатку вам не доведеться. Запускається програма як з-під Windows, так і з завантажувального носія. Софт платний, але для клонування досить буде і пробної версії. Запустивши додаток, виконуємо наступні дії:

 • Створюємо аккаунт, вказавши електронну пошту і персональні дані.
 • У блоці зліва натискаємо «My new backup».
 • Вибираємо исходник в поле «Backup source» і накопичувач, на який запишемо дані, в поле «Destination».
 • Є кілька налаштувань, але можна нічого не міняти. Процес почнеться після натискання кнопки «Back up now».

HDClone

Простий і зрозумілий інтерфейс універсальної утиліти дозволяє клонувати жорсткий диск по секторах навіть недосвідченому користувачу. Програма працює з Windows 10, 8, 7, XP і здатна копіювати накопичувачі повністю або частково. Для клонування HDD за допомогою HDClone, виконуємо наступне:

 • Відкриваємо програму, на головній сторінці йдемо в розділ «Швидкий вибір».
 • У блоці «Клонувати» натискаємо «Диск».
 • У вікні вибираємо вихідний накопичувач.
 • Тепер вибираємо цільової диск зі списку пристроїв.
 • Виконуємо жодних певних установок, відзначаючи потрібні функції. Опція Smart Copy дозволить зробити копію стовідсотково ідентичної оригіналу, а також прискорює процедуру перенесення інформації. Якщо потрібно, можна відзначити функцію «Дефрагментація», вона буде виконана після основного процесу. Коли необхідні налаштування зроблені, натискаємо «Далі».
 • По завершенню процесу буде потрібно перезавантаження.

Easeus Disk Copy

Функціональна програма, клонуюча HDD по секторам і працює з будь-якими файловими системами. Софт дозволяє клонувати як весь диск, так і його частина, в тому числі віддалені, приховані і захищені елементи. Для процедури клонування цілком достатньо безкоштовної демоверсії. Продукт не русифікований, що може доставити незручностей деяким користувачам. Ще один недолік - реклама, що йде паровозом до софту, але з огляду на той факт, що утиліта безкоштовна і досить хороша, можна закрити на це очі. Для виконання клонування HDD, робимо наступне:

 • Запускаємо утиліту і вибираємо режим роботи Disk Mode для створення повністю ідентичного диска (доступна також можливість клонування окремих розділів, для чого потрібно вибрати Partition Mode).
 • Вибираємо исходник і тиснемо кнопку «Next» внизу вікна.
 • Можна також відзначити пункт «Sector by sector copy», що дозволить зробити ідентичний диск завдяки копіюванню кожного сектора.
 • Вибираємо накопичувач, куди будемо записувати інформацію, і тиснемо «Next».
 • Перезавантажуємося для завершення процедури.

Acronis True Image

Ще один відомий продукт, що відрізняється багатофункціональністю і застосовуваний також для клонування вінчестера. Утиліта переносить вибрані розділи, файли або диск цілком, включаючи і приховані елементи. Створені клони можна зберігати в хмарі Acronis Cloud, звідки до них буде доступ з будь-якого пристрою. Додаток може запускатися з DVD-диска або флешки, інтерфейс простий і зручний, підтримується російську мову, так що працювати з Acronis True Image одне задоволення, незважаючи на чималу вартість продукту (пробна версія розрахована на 30 днів). Зробити клон HDD за допомогою даного інструменту можна наступним чином:

 • Запускаємо програму і йдемо в розділ Інструменти (в лівому блоці вікна), де вибираємо «Клонування диска».
 • Доступні два режими роботи - автоматичний і ручний. Якщо у вас немає достатнього досвіду, краще вибрати перший варіант і натиснути «Далі» (при виборі другого варіанту ви зможете управляти процесом).
 • Відзначаємо вихідний диск, тиснемо «Далі».
 • Тепер відзначимо накопичувач, на який будемо переносити інформацію, натискаємо «Далі», після чого буде запущений процес.
 • По завершенню процедури перезавантажуємо комп'ютер.

Після клонування допомогою будь-якого з інструментів ви можете відключити старий накопичувач або поміняти пріоритет завантаження в налаштуваннях БІОС. Вказати новий носій, з якого повинна тепер завантажуватися ОС, можна через Advanced BIOS Features - First Boot Device або Boot - 1st Boot Priority, залежно від версії BIOS.

Особливості клонування інформації з HDD на SSD

Не секрет, що твердотільні накопичувачі нового покоління в рази спритніше звичних вінчестерів. Так, якщо клонувати з HDD на SSD систему, ви отримаєте набагато більш продуктивну ОС. Крім того, на ССД будь-який софт буде працювати швидше, так що перенесення операційної системи і програмного забезпечення дозволить підвищити комфорт і ефективність роботи за комп'ютером. Можна клонувати систему з HDD на SSD і вбудованими інструментами, створивши образ Windows і вказавши новий накопичувач, як місце для копіювання інформації. Після цього ОС потрібно буде видалити з вінчестера, відключити старий накопичувач або поміняти в БІОС пріоритет завантаження. Під час передавання даних на SSD (доцільніше переносити тільки систему і програми) не забувайте про обсяг нового носія, оскільки великою місткістю твердотільні накопичувачі не відрізняються. Для успішного клонування жорсткого диска SSD не повинен бути меншого розміру, ніж «переїздить» на нього інформація.

Процедуру резервного копіювання хоч і можна провести штатними засобами, але все ж легше здійснити за допомогою спеціального софту, оскільки програми дозволяють скопіювати і приховані файли. При цьому більшість утиліт знаходяться у вільному доступі або мають пробні версії, чого цілком достатньо звичайному користувачеві.