Створення завантажувальної флешки в Paragon Hard Disk Manager

Сьогодні завантажувальні накопичувачі з корисним ПО перестали бути привілеєм тільки системних адміністраторів. Флешки або диски з операционкой, а також іншим софтом з ряду «must have» дуже виручають при раптових проблемах з працездатністю системи. Сучасний користувач завжди має в своєму арсеналі знімні завантажувальні носії, щоб в разі необхідності застосувати потрібний інструмент (наприклад, з метою лікування або установки ОС). Так, за допомогою завантажувальної флешки ви зможете виконувати різні операції, в тому числі ще до запуску операційної системи. Сфера застосування носіях, записаних в такому режимі, досить широка. Серед головних можливостей - установка операційки, діагностичні роботи без запуску ОС, використання спеціального софту (для виконання структурування розділів жорсткого диска, резервного копіювання та інших дій).

Порядок створення завантажувальної флешки в Paragon Hard Disk Manager.

Незалежно від мети використання створити завантажувальний середу (на USB накопичувачі або в образі ISO) можна різними способами і засобами, для цього не потрібно бути просунутим користувачем, а досить мати елементарні навички роботи з комп'ютером і програмним забезпеченням. Один з кращих варіантів серед інструментів, що дозволяють записати накопичувач в такому форматі - Paragon Hard Disk Manager. Це цілий комплекс утиліт для виконання робіт з жорстким диском різного характеру. З Paragon Hard Disk Manager вам будуть доступні функції сегментування і оптимізації HDD, резервного копіювання, відновлення, переміщення, затирання даних, віртуалізації і інші можливості. Серед численних інструментів в пакеті є новий Майстер створення аварійного диска 3.0, за допомогою якого можна створити завантажувальний накопичувач на базі WinPE / Linux / DOS. Це дозволить обслуговувати і відновлювати девайс, коли основна операційна система не може завантажитися внаслідок пошкоджень або її запуск неможливий з інших причин. Переваг використання продукту Paragon Hard Disk Manager безліч, в числі головних достоїнств - зручність роботи з інструментарієм, що реалізовано завдяки простому і зрозумілому інтерфейсу, так що освоїти програму не складе труднощів навіть користувачеві без навичок.

Створюємо завантажувальний флешку

Розглянемо, як користуватися інструментом для створення накопичувача з завантажувального середовищем. Для початку необхідно виконати підготовчі роботи. Все, що в нашому випадку буде потрібно, щоб завантажувальний флешка була створена - це Paragon Hard Disk Manager 15 (або іншою версією) і сам накопичувач необхідного розміру, з якого і будемо робити завантажувальний. Обсяг флешки повинен вмістити записуються дані, тому заздалегідь потрібно подбати, щоб його вистачило для ваших цілей. Наприклад, якщо мова про записи дистрибутива Windows 8 або 10, то флешки на 4 Гб мало, потрібно пристрій як мінімум на 8 Гб. Крім того, в процесі створення завантажувального накопичувача передбачається його форматування, в результаті чого файли з USB-пристрою буде втрачено, так що наявну інформацію слід заздалегідь скопіювати. Коли все готово, приступимо до процесу створення завантажувального USB-носія за допомогою софта Paragon Hard Disk Manager. Порядок дій може відрізнятися залежно від наявності в системі WAIK / ADK tools (інструменти Microsoft для розгортання Windows, створення образів). Їх використання переважно при створенні завантажувального флешки.

Запуск RMB 3.0

Процедура трохи відрізняється з Recovery Media Builder 3.0. Майстер створення аварійного диска (RMB 3.0) потрібно запустити з меню Paragon Hard Disk Manager, після чого передбачається вибір типу завантажувального носія, для цього виконуємо наступні дії:

  • Підключаємо USB-накопичувач, який будемо робити завантажувальним.
  • Запускаємо Paragon Hard Disk Manager і йдемо на вкладку «Головна», де вибираємо «Майстер створення аварійного диска».
  • Стартова сторінка інструменту передбачає вибір режиму (для досвідчених користувачів або з використанням ADK / WAIK). У першому випадку є можливість змінити налаштування мережі, мережевих папок і драйверів, у другому - в процесі створення середовища на базі Windows PE Майстром буде використаний WIM-образ поточної ОС. Якщо ви не є просунутим користувачем, рекомендується встановити прапорець навпроти другого варіанту «Використовувати ADK / WAIK» (при цьому перший пункт для досвідчених користувачів не повинен бути відзначений), після чого натиснути кнопку «Далі».

Вибір платформи і формату накопичувача

  • Тепер слід вибрати платформу носія (Windows PE або Linux), а також при виборі Linux і інтерфейс внутрішнього програмного забезпечення EFI або BIOS. У першому випадку, вибравши WinPE, ми отримаємо практично повний функціонал і інтерфейс ОС Windows, у другому - середовище Linux / DOS, щоб використовувати її в якості системи для завантаження девайса в Linux / PTS- DOS (з метою обслуговування та відновлення). До безпечного режиму PTS- DOS можна вдатися при деяких складностях (наприклад, конфлікт апаратних налаштувань або більш значні неполадки в апаратної частини), тоді буде завантажено лише основні файли та драйвери пристроїв. Визначившись з вибором, тиснемо «Далі».
  • Наступне вікно передбачає вибір формату аварійного носія (ISO образ - необхідно вказати його розміщення, або зовнішній пристрій USB - вказати підключений або вибрати зі списку, якщо їх декілька), відзначаємо потрібний варіант і натискаємо «Далі».
  • Після вищеописаних дій з'явиться вікно з попередженням про форматування пристрою USB зі знищенням на ньому даних. Підтверджуємо намір натиском відповідної кнопки.

Установка ADK / WAIK

  • На наступній сторінці необхідно вказати шлях для установки ADK / WAIK. Адреса повинен бути прописаний в рядку за умови, що використовується ліцензована ОС Windows. Як правило, елемент розташований в папці Windows Kits директорії Program Files. Якщо так, то натискаємо кнопку «Далі», що призведе до завершального етапу процедури (в цьому випадку припустимо такі два пункти інструкції).
  • Коли компонент відсутній в системі, знадобитися виконати його завантаження. Для цього натискаємо «Завантажити WAIK / ADK», після чого буде запущений браузер за замовчуванням, відкриється сторінка завантаження пакета офіційного ресурсу Microsoft. Тут в списку ВО шукаємо відповідний операційній системі компонент, завантажуємо і зберігаємо його на жорсткому диску в форматі ISO.
  • Завантаживши файл ISO, запускаємо його допомогою наявної на пристрої утиліти для роботи з віртуальними дисками, виконуємо необхідні дії по інсталяції, слідуючи підказкам Майстра установки.

Завершальний етап створення завантажувального USB-накопичувача

Отже, якщо ADK / WAIK в системі є, і адреса розташування вже прописаний, то просто продовжуємо виконання процедури натисканням кнопки «Далі», після чого почнеться процес створення завантажувальної флешки. Якщо ж компонента не було, і ви завантажили його з сайту Microsoft і встановили, тоді повертаємося до сторінці Майстра створення аварійного носія і виконуємо наступні дії:

  • Вказуємо розташування об'єкта натисканням кнопки «Огляд». Передбачається відкриття провідника і вибір потрібної папки, куди був інстальований ADK / WAIK. Зазвичай розташовується за адресою C: \ Program Files \ Windows Kits. Вибираємо каталог розташування компонента і тиснемо «Ок». Тепер поле адреси на сторінці вказівки розташування ADK / WAIK буде заповнено, після чого можна натискати кнопку «Далі».
  • Якщо в ході операції не виникло ніяких проблем, після закінчення процедури Майстер повідомить вас про успішне створення завантажувального носія, після чого закриваємо програму натисканням кнопки «Готово». Флешка готова до використання.

Завантаження з USB-накопичувача

Тепер залишається тільки перевірити свою роботу, завантажившись з створеного аварійного носія в середовищі WinPE / Linux. Попередньо необхідно виставити в параметрах завантаження системи запуск зі знімного накопичувача. Виконуємо наступні дії:

  • Підключаємо завантажувальний флешку до комп'ютера і перезавантажуємо девайс.
  • Не чекаючи завантаження ОС, натискаємо клавішу F8 (або іншу, відповідну запуску Boot Menu).
  • В Меню завантаження вибираємо пункт + Removable Devices для виконання завантаження з флешки.

Цих дій не завжди достатньо і можливо буде потрібно звернутися до налаштувань BIOS / uEFI для завантаження з підключається носія:

  • Перезавантажуємо пристрій і перед запуском системи натискаємо клавішу, необхідну для входу в БІОС (Як правило, це F12 або Del, але може бути і інша, в будь-якому випадку цю інформацію можна буде побачити на екрані).
  • Переходимо в BIOS Setup і знаходимо розділ, який відповідає за пріоритет завантаження. Розташування опції залежить від версії утиліти і може перебувати в Boot, Boot Options і ін., Іноді підібратися до цих налаштувань можна через головне меню Advanced Options, Advanced BIOS Features і т. Д.
  • Міняємо порядок завантаження пристроїв (встановлюємо флеш-накопичувач як 1st Drive, зберігаємо налаштування і виходимо з інтерфейсу утиліти.
  • Тепер, перезавантажити, запускати з USB-пристрою в створеній нами середовищі.

Процес створення завантажувального накопичувача в Paragon Hard Disk Manager 15 не відрізняється складністю. Програмний інтерфейс зручний і інтуїтивно зрозумілий, тому впоратися з завданням зможе навіть малодосвідчений користувач.